"Urządzenie techniczne" znalezione w szwedzkiej ciężarówce. Możliwe, że to bomba

Świat
"Urządzenie techniczne" znalezione w szwedzkiej ciężarówce. Możliwe, że to bomba
PAP/EPA/MAJA SUSLIN

- Znaleźliśmy coś w ciężarówce, na siedzeniu kierowcy, techniczne urządzenie, którego nie powinno tam być. Nie mogę powiedzieć na tym etapie, czy jest to bomba czy jakiś rodzaj materiału łatwopalnego - powiedział szef szwedzkiej policji Dan Eliasson w sobotę na konferencji prasowej dotyczącej piątkowego zamachu w Sztokholmie. Urządzenie jest obecnie badane.

Szwedzka policja podała również, że ma coraz więcej pewności, że zatrzymany 39-letni Uzbek jest sprawcą piątkowego zamachu terrorystycznego z użyciem ciężarówki w centrum Sztokholmu, w którym zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Policja nie wyklucza, że sprawca ataku miał wspólników.

 

- Nic nie wskazuje na to, że mamy niewłaściwą osobę. Przeciwnie, nasze podejrzenia rosną w miarę postępów w śledztwie - powiedział szef szwedzkiej policji Dan Eliasson na konferencji prasowej. Nie podał nazwiska zatrzymanego.

 

- Wciąż nie możemy wykluczyć, że zamieszanych w to było więcej osób - dodał Eliasson.

 

Znany służbom

 

Szef szwedzkiego kontrwywiadu SAPO Anders Thornberg przekazał, że sprawca ataku był znany podległym mu służbom, ale nie podał szczegółów. - Otrzymaliśmy informację wywiadowczą w ubiegłym roku, ale nie widzieliśmy żadnych związków z kręgami ekstremistycznymi - powiedział.

 

Mężczyzna został zatrzymany w piątek wieczorem w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu, znajdującej się w granicach stołecznej aglomeracji.

 

Szpital Karolinska w Sztokholmie poinformował w sobotę, że sześć poszkodowanych w ataku osób zwolniono do domu, a w klinice pozostało jeszcze ośmioro dorosłych i jedno dziecko.

 

Uprowadzona spod restauracji ciężarówka rozwożąca piwo w piątek tuż przed godz. 15 wjechała w tłum na głównej handlowej ulicy Sztokholmu Drottingggatan, a następnie uderzyła w dom towarowy Ahlens. Zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych.

 

PAP

 

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie