Schetyna: PO nigdy nie zgodzi się na zawłaszczanie historii przez PiS

Polska
Schetyna: PO nigdy nie zgodzi się na zawłaszczanie historii przez PiS
PAP/Adam Warżawa

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę w Gdańsku, że jego partia "nigdy nie zgodzi się i nie pozwoli na to, żeby historia została zawłaszczona, czyli sfałszowana" przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Polityka historyczna jest zawłaszczana przez PiS. Minister kultury tak naprawdę narzuca kulturalną, historyczną narrację tworząc nową rzeczywistość. Jesteśmy tego świadkami od wielu miesięcy - podkreślił lider Platformy.

 

Jak dodał, Gdańsk jest ofiarą takiej polityki, "ofiarą próby prymatu polityki nad historią, nad spojrzeniem na historię". Według Schetyny Muzeum II Wojny Światowej "staje się obiektem ataku personalnego i politycznego".

 

"Historia jest jedna, prawdziwa"

 

- Nie pozwolimy na to, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński, politycy PiS, mogli pisać kłamliwą narrację historii i wybierać fakty, które są wygodne dla ich politycznej narracji, wygodne dla polityki PiS - podkreślił Schetyna.

 

- Nie zgodzimy się na to, ponieważ historia jest jedna, prawdziwa. I nawet, a może przede wszystkim, dlatego, że czasami jest trudna musimy potrafić na nią spojrzeć, musimy potrafić ją czytać, akceptować i tłumaczyć. To jest nasze zobowiązanie wobec następnych pokoleń - dodał lider PO.

 

Zapowiedział, że PO będzie "bardzo twardo" bronić "niezależności historii". - W tym wypadku niezależności naukowego spojrzenia na trudną rzeczywistość II wojny światowej i na wielki dorobek naukowy tych wszystkich ludzi, którzy razem z dyrektorem Pawłem Machcewiczem stworzyli tę wielką konstrukcję, wielki obraz Muzeum II Wojny Światowej - zaznaczył.

 

"Połączenie muzeów ma ukryć prawdziwe intencje"

 

Schetyna dodał, że chciałby podczas swojego pobytu w Gdańsku zobaczyć wystawę główną MIIWŚ.

 

- Nie może być i nie będzie nigdy zgody na fałszowanie historii w taki sposób, dokonywane przez urzędników państwowych w świetle istniejącego prawa. Połączenie muzeów i cała konstrukcja, którą oni przygotowują ma ukryć tak naprawdę prawdziwe intencje. Dla nas to zawsze będzie symbol wolnego słowa. Wszyscy, którzy w Gdańsku mieszkają muszą zawsze czuć wsparcie całej Polski w tej sprawie, bo to jest symbol historycznej prawdy - mówił przywódca PO.

 

W czwartek wicepremier minister kultury Piotr Gliński poinformował, że podjął decyzję o połączeniu muzeów II wojny oraz Westerplatte; w związku tym - dodał - powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej. P.o. dyrektora placówki został historyk dr Karol Nawrocki.

 

W środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie