Ratownicy dotarli do parteru kamienicy w Świebodzicach. "Nasłuchujemy. Wciąż jest cisza"

Polska

- Ratownicy dotarli już do poziomu parteru - zapewnił podczas konferencji prasowej o godz. 16 wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Konieczny dodał, że już 50 proc. budynku zostało odgruzowane, a osoby poszukiwane mogły znajdować się zarówno na parterze, jak i na pierwszym lub drugim piętrze budynku. - Prowadzimy nasłuch. Wciąż jest cisza - dodał.

- W części budynku dotarliśmy już do parteru, w części jeszcze jesteśmy na poziomie I piętra, ale w tej chwili mamy bardzo trudną fazę działań, gdyż pozostaje nam kolejna część dachu do rozebrania i tutaj prowadzimy działania w tym kierunku, żeby ten dach zdjąć na bezpieczne lokalizacje i w dalszym ciągu pracować - wyjaśnił Konieczny. Dodał, że ratownicy doszli do takiej sytuacji, gdzie dach zaczyna się powoli obsuwać.

 

- Akcja jest bardzo trudna. Ratownicy bardzo ciężko pracują. Cały czas 40 ratowników jest na gruzowisku - powiedział Konieczny.

 

Zaznaczył, że gruzowisko jest "zbite". - Po prostu wszystkie ściany szczytowe odchyliły się na boki i wszystkie stropy zapadły się pionowo do samego parteru. Dlatego praktycznie mało jest przestrzeni wolnych. Jeżeli się takie wolne przestrzenie, penetrujemy je bardzo dokładnie, cegła po cegle - powiedział komendant.

 

Pięć ofiar

 

Ratownicy wydobyli spod gruzów kamienicy w Świebodzicach ciało czwartej ofiary - podał w sobotę po godz. 16.30 wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Poinformował, jednocześnie, że zmniejszyła się liczba poszukiwanych osób - jedna, uważana za zaginioną w ruinach odnalazła się.

 

Jak powiedział wojewoda, odnaleziona osoba to "starsza kobieta". Czwartą ofiarą katastrofy jest zaś "starszy mężczyzna". Obecnie - jak mówił wojewoda - trwają oględziny ciała.

 

Około godz. 17 wojewoda dolnośląski poinformował, że z gruzów wydobyto ciało piątej ofiary. Poszukiwana jest jeszcze jedna osoba. To najprawdopodobniej mężczyzna.

 

Ewakuowano trzy pobliskie budynki

 

Inspekcja Nadzoru Budowlanego dokonała oględzin sytuacji i zagrożenia dla okolicznych budynków, z których ewakuowano mieszkańców. - Przeniesiono 18 mieszkańców. Dziesięciu zgłosiło się do ośrodka pomocy społecznej, a ośmiu jest pod opieką rodziny - powiedział wojewoda.

 

Zapewnił, że wszystkie osoby ewakuowane z trzech budynków wokół miejsca katastrofy mogą zgłaszać się do ośrodka pomocy społecznej.

 

Ok. 9 rano zawalił się budynek mieszkalny w Świebodzicach. Pięć osób nie żyje, jedna jest nadal poszukiwana.

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP, PAP/Maciej Kulczyński

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie