Projekt nowej ustawy w sprawie migrantów w Bułgarii. "Ksiażeczki integracji"

Świat
Projekt nowej ustawy w sprawie migrantów w Bułgarii. "Ksiażeczki integracji"
pixabay.com/sapviktor

Tydzień po anulowaniu kontrowersyjnej uchwały o osiedlaniu i integracji migrantów, tymczasowy rząd Bułgarii opublikował projekt nowego dokumentu, przewidującego znaczne zmiany w porównaniu z poprzednim. Najważniejsza różnica to wzrost roli służb bezpieczeństwa przy sprawdzaniu kandydatów do udziału w programie integracyjnym oraz kontrola jego realizacji przez państwo.

Dokument opublikowano w celu podjęcia społecznej dyskusji. Ma być przyjęty za 30 dni.

  

Projekt nowej uchwały, tak samo jak poprzedni, przewiduje osiedlanie i integrację uchodźców, zapewnienie im mieszkań, świadczeń, naukę języka bułgarskiego, naukę dla dzieci, szkolenie zawodowe, pomoc w szukaniu zatrudnienia, zapewnienie opieki lekarskiej, m.in. obowiązkowe szczepienia i płacenie składek zdrowotnych. Jest jednak bardziej szczegółowy od poprzedniego.

 

Środki na migrantów z funduszy unijnych

 

Pieniądze mają pochodzić ze specjalnie przeznaczonych na integrację funduszy unijnych i w bardziej ograniczonym stopniu z budżetu państwa. Będą one przekazywane gminom po złożeniu przez nie odpowiedniego wniosku do Państwowej Agencji ds. Uchodźców.

 

Starannie wybrani kandydaci po sprawdzeniu przez służby specjalne pod kątem ewentualnych powiązań z organizacjami terrorystycznymi, mają składać wnioski i być kierowani do konkretnych gmin, które składają wnioski o udzielenie środków.

 

Wydatki i postępy migrantów czynione w procesie integracji mają być ściśle kontrolowane. Migranci będą mieli książeczki, w których będą odnotowywane kolejne etapy procesu integracji. W razie niespełnienia warunków, gmina może odmówić dalszej realizacji programu i jego finansowania.

 

W ciągu ośmiu miesięcy obowiązywania poprzedniej uchwały ani jedna gmina nie wyraziła zgody na osiedlenie się w niej migrantów i nie ubiegała się o środki finansowe z programu. Dwie gminy odmówiły skierowanym do nich migrantom syryjskim nawet zameldowania.

 

Przyjęcie 1300 migrantów

 

Bułgaria wyraziła zgodę na przyjęcie ok. 1300 migrantów w ramach unijnego programu relokacji oraz 50 Syryjczyków z obozów w Turcji na podstawie podpisanego w marcu 2016 roku porozumienia między UE a Turcją o przekazywaniu migrantów.

 

Za nasileniem się kontroli służb specjalnych nad tym procesem opowiedział się prezydent Rumen Radew, który w ubiegłym tygodniu stwierdził, że "nie należy bezkrytycznie naśladować regulacji, a podejmować odpowiedzialne strategiczne rozwiązania, które w dalszej perspektywie gwarantowałyby skuteczność procesu integracji bez zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego oraz unijnego".

 

- Przed stworzeniem systemu trwałego osiedlenia należy dokonać oceny ryzyka. Państwo powinno opracować klarowne kryteria, na podstawie których będzie dokonywała się integracja, oceniać problemy lub osiągnięte postępy, działać w zależności od możliwości krajowego systemu socjalnego. Bułgaria nie będzie powtarzać błędów państw, które obecnie płacą cenę za nieprzemyślane w przeszłości rozwiązania - ocenił prezydent Radew.

 

PAP

jop/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie