W Tatrach przybywa śniegu. Wzrasta zagrożenie lawinowe

Polska
W Tatrach przybywa śniegu. Wzrasta zagrożenie lawinowe
Polsat News

Do trzeciego stopnia wzrosło w piątek zagrożenie lawinowe w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad metr śniegu, a w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów białego puchu. Zagrożenie wzrosło także w Beskidach. W ciągu doby w rejonie przybyło kilkanaście centymetrów śniegu.

Lawinowa "trójka" oznacza, że pokrywa śnieżna w górach jest umiarkowanie lub słabo związana z terenem i istnieje możliwość samoczynnego schodzenia, nawet dużych lawin.

 

Szlaki pokryte świeżym śniegiem

 

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego twierdzą, że poruszanie się w takich warunkach po wysokogórskim terenie, wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania stosownej wiedzy o lawinach.

 

W części reglowej Tatr, szlaki turystyczne przykryte są świeżą warstwą śniegu, a powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Ciągle padający śnieg utrudnia wędrówkę i orientację w terenie.

 

Według synoptyków opady śniegu w Zakopanem mają potrwać do soboty.

 

Drugi stopień w Beskidach

 

Do drugiego stopnia podnieśli w piątek zagrożenie lawinowe ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W ciągu doby w rejonie przybyło kilkanaście centymetrów śniegu. Jego pokrywa wynosi już średnio ok. 30 cm - podał ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku Dawid Szulc.

 

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał na Babiej Górze najniższy, pierwszy stopień.

 

Ratownik poinformował, że warunki turystyczne w górach są bardzo trudne, szczególnie w wyższych partiach Babiej Góry i Pilska.

 

- W Beskidach się zabieliło. Wciąż pada mokry, ciężki śnieg. Na szlakach jest ślisko i grząsko. Widoczność ograniczona jest do 300 m - powiedział Dawid Szulc.

 

Trzeba zachować ostrożność na stokach

 

W piątek rano termometry pokazywały w górach niewielki mróz. Przy schronisku na Markowych Szczawinach i na Hali Miziowej było -3 st. Celsjusza, a na Klimczoku -2 st. C.

 

W masywie Babiej Góry zamknięty pozostaje szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

 

Drugi stopień oznacza, że zagrożenie lawinowe jest umiarkowane. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu, przykładowo grupą turystów, na stromych, lawiniastych stokach. W związku z tym trzeba zachowywać szczególną ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie