Sejmik woj. śląskiego przyjął uchwałę antysmogową

Polska
Sejmik woj. śląskiego przyjął uchwałę antysmogową
Polsat News

Radni woj. śląskiego jednogłośnie przyjęli w piątek, na nadzwyczajnej sesji, uchwałę antysmogową dla tego regionu. To druga taka uchwała w kraju, po woj. małopolskim. Ograniczenia lub zakazy wynikające z uchwały obejmą całe województwo i cały rok kalendarzowy.

Zgodnie z intencją wojewódzkiego samorządu uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna. Wprowadza natomiast zakazy lub ograniczenia, które mają spowodować „cywilizowane spalanie". Oznacza to stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach. Chodzi m.in. o zakaz palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym oraz nakaz, aby przy wymianie instalacji stosowane były tylko urządzenia piątej klasy lub lepsze.

 

Uchwała, która zacznie obowiązywać od 1 września br., wprowadza też graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższej klasy - rozłożone w zależności od ich wieku lub klasy emisji od początku 2022 r. do początku 2028 r. Dopuszcza też, pod określonymi warunkami, stosowanie kominków.

 

"Potrzebne jest zaangażowanie pieniędzy mieszkańców"

 

Władze woj. śląskiego oszacowały, że działania przewidziane uchwałą, czyli przede wszystkim wymiana instalacji, będą oznaczały łączny koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat.

 

- Potrzebne jest na pewno zaangażowanie pieniędzy mieszkańców, bo to ludzie budują domy i inwestują w kotły, oraz pieniędzy samorządowych - szczebla gminnego, wojewódzkiego. Wiemy jednak, że konieczne jest wsparcie rządu, przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie udźwignąć takiego wydatku. To musi być cały system pomocy społecznej - mówił w piątek marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

 

- Wszyscy mamy świadomość, że prace nad jakością powietrza w naszym województwie, choć już rozpoczęte, wymagają poważnego i wieloletniego trudu. Głównym problemem do rozwiązania jest niska emisja spalin, której źródłem są m.in. tradycyjne piece węglowe i domowe instalacje ciepłownicze. (...) W to wpisuje się trud nawrócenia ekologicznego. W tej sprawie nawrócenia ekologicznego potrzeba szerokiej koalicji podmiotów życia społecznego - dla naszego dobra - akcentował podczas sesji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

 

Kościoły włączą się w budowanie ekologicznej świadomości  

 

Abp Skworc zapewnił, że w najbliższym czasie wszystkie kościoły rzymskokatolickie archidiecezji, podobnie jak kościoły ewangelicko-augsburskie, włączą się w budowanie ekologicznej świadomości i poczucia odpowiedzialności za "nasz wspólny dom". Pomogą samorządom wojewódzkiemu i lokalnym w propagowaniu postanowień uchwały. W urzędzie marszałkowskim powstał już poradnik, którego treść stanie się podstawą m.in. planowanej akcji społeczno-reklamowej.

 

Woj. śląskie, a zwłaszcza jego centralna i południowa część, corocznie, szczególnie w sezonie zimowym, dotykane jest problemem smogu. W tym roku, pod koniec stycznia, stacje pomiarowe w subregionie zachodnim województwa odnotowywały chwilowe wskazania stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu dwudziestokrotnie przekraczające normy określone w ujęciu dobowym.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie