Romowie podziękowali policji za zatrzymanie pseudokibiców z Zabrza

Polska

Stowarzyszenie Romów w Polsce w wydanym oświadczeniu podziękowało policji za zatrzymanie pseudokibiców z Zabrza, którzy przed tygodniem zaatakowali Romów. 15-latka uderzona pałką ma uraz lewego podudzia, 42-latek doznał urazu łuku brwiowego i otarć twarzy. Romowie podkreślili, że to pierwsza od dawna tak skuteczna akcja mającą chronić obywateli polskich pochodzenia romskiego.

Tydzień temu pseudokibice dwóch śląskich klubów piłkarskich zaatakowali mieszkańców części centrum Zabrza, którą zamieszkuje m.in. mniejszość romska. Obrażeń doznały dwie osoby: uderzona drewnianą pałką 15-latka ma uraz lewego podudzia, 42-latek doznał urazu łuku brwiowego i otarć twarzy.

 

Prokuratura postawiła pseudokibicom zarzuty


Szybka akcja policji doprowadziła do zatrzymania kilkunastu z ok. 40 napastników.

 

Stowarzyszenie w oświadczeniu zwróciło uwagę, że prokuratura w Zabrzu w weekend udokumentowała działania zatrzymanych i postawiła im zarzuty. Dziesięciu jest podejrzanych o udział w zbiegowisku, podczas którego napadli na przedstawicieli mniejszości etnicznej. Trafili do aresztu, grozi im 5 lat więzienia. Dwóch kolejnych przesłuchano w charakterze świadków. Niewykluczone, że i oni usłyszą zarzuty.

 

"Akcja policji pozwala nam z ufnością patrzeć w przyszłość"


"Wyrażamy zadowolenie z powodu szybkiej i sprawnej akcji. Zauważamy w tym realizację przepisu konstytucji mówiącego o równości obywateli. Akcja policji pozwala nam z ufnością patrzeć w przyszłość. (...) Dziękujemy policjantom i prokuratorom za ich działania na rzecz przestrzegania prawa oraz ochronę naszej mniejszości przed rasistowskimi atakami. Mamy nadzieję, że także w innych rejonach kraju działania stróżów prawa będą tak skuteczne" - głosi oświadczenie podpisane przez prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce Romana Kwiatkowskiego.


Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jedną z najliczniejszych grup reprezentujących tę mniejszość. Działa na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce.


Romowie w naszym kraju mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie