Konkurs na imię dla źrebaka konika polskiego

Polska
Konkurs na imię dla źrebaka konika polskiego
Lasy Państwowe/Artur Święch

Znana jest płeć konika polskiego, który urodził się 1 kwietnia w rezerwatowej hodowli prowadzonej przez Nadleśnictwo Tuszyma. Klacz, która je powiła, przez kilka dni nie pozwalała na zbliżenie się do źrebięcia. Wiadomo już, że to klacz. Nadleśnictwo Tuszyma ogłasza konkurs na imię dla młodego źrebaka.

Imię konika polskiego musi być żeńskie i zaczynać na literę T - od imienia matki - Tuja, lub na H - od imienia ojca - ogiera Herbarza. To wymóg wynikający z przepisów hodowlanych. Szczegóły konkursu zostaną wkrótce podane na stronie interenetowej Nadleśnictwa Tuszyma.


Rezerwatowa hodowla konika polskiego w Nadleśnictwie Tuszyma ma już ponad 20 lat. Obecnie z nowo narodzoną klaczką przebywa tu tabun liczący sześć koni zaliczanych do rasy prymitywnej, pochodzącej od dzikich tarpanów, żyjących na terenach Polski do końca XVII wieku.

 

Koniki polskie zwane mierzynami


W okresie międzywojennym prof. Tadeusz Vetulani, biolog i zootechnik, rozpoczął restytucję rasy zbliżonej do dawnego tarpana. Koniki polskie, nazywane wcześniej mierzynami, po przodkach zachowały niezależny charakter, zmianę ubarwienia sierści na zimowe, sezonowe gromadzenie tłuszczu, dużą odporność na niekorzystne czynniki pogodowe.


Zbliżone wyglądem do wymarłych tarpanów, żyją dziś w wielu hodowlach zagrodowych oraz wolnościowych, np. w Popielnie na Mazurach i w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ich populacja sięga obecnie ponad 1000 osobników, z tego ponad połowa żyje w prywatnych hodowlach. Główne cechy: wysokość w kłębie 130-135 cm, maść myszata z ciemną pręgą przez grzbiet, krótka stojąca grzywa.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie