10 zgromadzeń publicznych w Warszawie 10 kwietnia

Polska
10 zgromadzeń publicznych w Warszawie 10 kwietnia
Flickr/Guillaume Speurt/CC BY-SA 2.0/

Państwowe uroczystości przed Pałacem Prezydenckim i miejskie na Powązkach oraz osiem innych zgromadzeń zarejestrowano w Warszawie w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej - poinformowała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Ewa Gawor przyznała, że wykaz zgromadzeń może się jeszcze zmienić ponieważ zgłoszenia można nadsyłać do godz. 23:59 w piątek.

 

Jak powiedziała, 10 kwietnia o godz. 8:20 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach organizowane przez stołeczny ratusz. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. Odegrany zostanie utwór "Cisza".

 

Przed Pałacem Prezydenckim odbędą się uroczystości państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione zostaną barierki policyjne.  - Ulica Ossolińskich zostanie zamknięta pod zaplecze Biura Ochrony Rządu - dodała Gawor.

 

Autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe od skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej przez pl. Piłsudskiego, ul. Moliera i ul. Senatorską do ul. Miodowej w kierunku pl. Krasińskich.

 

8 zgromadzeń w okolicy Pałacu Prezydenckiego

 

Z informacji ratusza wynika, że w rejonie przyległym do uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych.

 

Zgromadzenia te zaplanowano m.in.: na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Trębackiej (50-200 osób, w godz. 8-22), Skwerze ks. Twardowskiego (500 osób, godz. 8-22), z Pl. Krasińskich na Pl. Zamkowy (150 osób, godz. 14-16), z Pl. Piłsudskiego na Pl. Zamkowy (200 osób, godz. 17-22), z Pl. Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia (1000 osób, godz. 18-22), przed Domem Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64(100-500 osób, godz. 18-22).

 

W związku z uroczystościami zmieniona zostanie organizacja ruchu w centrum miasta. Utrudnień można się spodziewać w rejonie ul. Krakowskie Przedmieście - od kościoła Seminaryjnego do ul. Karowej i ul. Ossolińskich. Wytyczone zostaną objazdy ulicami: Królewską, Moliera, Senatorską i Miodową.

 

Na kilku ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania samochodów: ul. Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i część placu Zamkowego, obszar przed kościołem Seminaryjnym, Krakowskie Przedmieście (od ul. Bednarskiej do kościoła Seminaryjnego), ul. Bednarska (oprócz dwóch miejsc dla osób niepełnosprawnych), ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

 

17 zakazów demonstrowania

 

Gawor poinformowała, że ratusz wydał w sumie 17 zakazów zgromadzeń. W tym 10 dotyczyło osób związanych z PiS, 4 z ruchem "Obywatele RP, a 2 z "Solidarni 2010".  - Od 2008 roku wydaliśmy 47 zakazów. Każde zgromadzenie jest rozpatrywane indywidualne. Sprawdzamy czy jest organizowane zgodnie z przepisami - stwierdziła Gawor.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie