Premier May rozmawiała z Donaldem Tuskiem o Brexicie

Świat
Premier May rozmawiała z Donaldem Tuskiem o Brexicie
PAP/EPA/ANDY RAIN/

Brytyjska premier Theresa May spotkała się w czwartek w Londynie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rozmowy liderów dotyczyły działań związanych z wychodzeniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Trwające ponad półtorej godziny spotkanie było pierwszym na tym szczeblu po rozpoczęciu przez W. Brytanię dwuletniej procedury wyjścia z UE. Szef Rady Europejskiej pytany przez dziennikarzy na Downing Street, czy spotkanie było udane, odpowiedział z uśmiechem: "Jak zawsze".

 

Tusk skomentował szerzej przebieg spotkania na Twitterze. "Spotkałem się z premier May, aby rozmowy o Brexicie miały udany start. Zgodziliśmy się, że będziemy w regularnym kontakcie w trakcie procesu (wyjścia z UE - red.)" - napisał.

 

Na 29 kwietnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym liderzy 27 państw członkowskich przyjmą wytyczne do rozmów w sprawie Brexitu, które później posłużą do przygotowania mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej.

 

Realny początek negocjacji jest spodziewany, według ekspertów, najpóźniej w czerwcu. Zgodnie z artykułem 50 Traktatu Lizbońskiego Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 29 marca 2019 roku.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie