Korea Płd. przetestowała pocisk balistyczny, który może dosięgnąć Koreę Płn.

Świat
Korea Płd. przetestowała pocisk balistyczny, który może dosięgnąć Koreę Płn.
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Korea Południowa przetestowała nowy pocisk balistyczny swojej produkcji o zasięgu 800 km, co oznacza, że może on uderzyć w punkty w najbardziej odległych częściach terytorium Korei Północnej. Test zakończył się sukcesem - podała w czwartek agencja Yonhap. Poinformowano o tym dzień po wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego, który wpadł do Morza Japońskiego na skutek awarii.

Korea Południowa, na której terenie stacjonują tysiące żołnierzy z USA, jest ochraniana przez amerykańskie instalacje wojskowe. W 2012 roku Seul zawarł z Waszyngtonem umowę pozwalającą zwiększyć Korei Południowej prawie trzykrotnie zasięg swych pocisków balistycznych, aby móc stawić czoło zagrożeniu ze strony programów rakietowego i nuklearnego Korei Północnej.

 

Yonhap, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz Korei Południowej, pisze, że przetestowana rakieta stanowi ważny środek odstraszający Północ.

 

Ministerstwo nie potwierdza i nie zaprzecza

 

Pocisk mógłby dosięgnąć północnokoreańskie terytorium, nawet jeśli zostałby wystrzelony z południa Korei Południowej. "- est zakończył się sukcesem - oświadczył przedstawiciel władz.

 

Rzecznik południowokoreańskiego ministerstwo obrony nie potwierdził informacji o udanym teście ani nie zaprzeczył.

 

W czerwcu 2016 roku Korea Południowa przetestowała dwa inne pociski południowokoreańskiej produkcji, które są w stanie przenosić na odległość 500 km ładunek ważący tonę.

 

Zagrożenie ze strony programów rakietowego i nuklearnego Korei Północnej będzie jednym z głównych tematów pierwszego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga, które odbędzie się w czwartek na Florydzie.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie