Wkrótce koniec roamingu. Rozmowy za granicą i sms-y bez dodatkowych opłat

Biznes
Wkrótce koniec roamingu. Rozmowy za granicą i sms-y bez dodatkowych opłat
Pixabay.com

15 czerwca naliczanie dodatkowych opłat za rozmowy, sms-y i transmisję danych za granicą na terenie Unii Europejskiej będzie zniesione. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych podróżujący po UE będą płacili tyle samo, co w swoim kraju (w kraju operatora swojej sieci).

W czwartek w Strasburgu posłowie przyjęli rozporządzenie nakładające na operatorów komórkowych maksymalne hurtowe stawki w rozliczeniach usług w UE. Głosowanie było formalnością, ponieważ porozumienie między negocjatorami Parlamentu Europejskiego a państw członkowskich w sprawie stawek osiągnięto na przełomie stycznia i lutego.

 

- To wielkie zwycięstwo dla europejskich konsumentów - powiedziała sprawozdawczyni Miapetra Kumpula-Natri. - Użytkownicy w całej Europie będą mogli sprawdzać e-maile, korzystać z map, przesyłać zdjęcia za pomocą mediów społecznościowych, dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe do domu bez dodatkowych kosztów. 

 

Niższe stawki

 

Dzięki zmianom maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną zmaleje z 0,05 euro do 0,032 euro za minutę. Natomiast stawka za wiadomość tekstową będzie obniżona z 0,02 euro do 0,01 euro.

 

Podczas styczniowych negocjacji najwięcej emocji budziła kwestia opłat za transfer danych.

 

Obniżanie stawek za transmisję nastąpi stopniowo - od 7,5 euro za 1 GB transmisji w 2017 roku, do 2,5 euro za 1 GB w 2022 roku.

 

Bez dodatkowych opłat

 

Zmiany przyjęte przez europarlamentarzystów w założeniu mają sprawić, że operatorzy nie będą nakładać dodatkowych opłat za usługi za granicą w krajach wspólnoty.

 

- Niższe limity transferów danych na rynku hurtowym powinny też ułatwić konsumentom UE dostęp do większej ilości treści audiowizualnych podczas podróży z jednego kraju Unii do innego, a małym i wirtualnych operatorom telekomunikacyjnym wejście na rynek - podkreślają przedstawiciele europarlamentu.

 

Zmiany wynikają z Rozporządzenia o Jednolitym Rynku Telekomunikacyjnym, które zakłada zniesienie dodatkowych opłat za połączenia zagraniczne.

 

Co dwa lata Komisja Europejska będzie składać sprawozdanie z przestrzegania przepisów przez operatorów.

 

polsatnews.pl, money.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie