Kaczyński: PiS nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka

Polska
Kaczyński: PiS nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka
Polsat News

"PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Jednak będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje tak ostrych protestów, jak jesienią" - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". Zdaniem prezesa PiS "zakaz aborcji eugenicznej ma szansę na wprowadzenie w stosunkowo nieodległym czasie".

"Na razie nie chcę wchodzić w szczegóły, ale sprawa będzie rozwiązywana na płaszczyźnie prawnej" - stwierdził Kaczyński. Przypomniał również, że jest już program "Za życiem", który przewiduje pomoc dla matek w tzw. trudnych ciążach i rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

- Na pewno będziemy starali się zmienić stosunek ludzi do osób z zespołem Downa, a z powodu tej choroby przeprowadza się ponad 95 procent aborcji w Polsce" - dodał.

 

Jak stwierdził Kaczyński, stosunek do aborcji wśród posłów klubu PiS jest zróżnicowany, ale dla niego sprawa jest ważna i będzie dążył do tego, aby ją skutecznie rozwiązać. Dodał, że jednak "nie jest w stanie odpowiadać za działanie innych ludzi, na których sumienia nie ma wpływu".

 

"Prezydentowi należy się szacunek"

 

Jarosław Kaczyński mówił również o napięciach pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem.

 

"To mnie bardzo niepokoi, bo jest zupełnie niepotrzebne. Konstytucyjne uprawnienia prezydenta w stosunku do armii są oczywiste i absolutnie należy tego przestrzegać. Prezydent personifikuje państwo i należy mu się szacunek. Zrobię wszystko, aby ten spór się zakończył" - zadeklarował.

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie