Już 301 ofiar lawiny błotnej w Kolumbii, ponad 300 zaginionych

Świat
Już 301 ofiar lawiny błotnej w Kolumbii, ponad 300 zaginionych
PAP/EPA/Leonardo Munoz

Do 301 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych gigantycznej lawiny błotnej, która w nocy z piątku na sobotę zniszczyła miasto Mocoa na południowym zachodzie Kolumbii - wynika z czwartkowego bilansu. Zaginionych jest ponad 300 osób, w tym dwaj obcokrajowcy. Wcześniejszy bilans mówił o 290 zabitych. 332 osoby zostały ranne.

W czwartek w zgliszczach kontynuowane są poszukiwania. 314 osób uznano za zaginione, w tym Kanadyjczyka i Niemca.

 

W niektórych częściach Mocoa nadal nie ma wody i prądu; na miejsce wysłano dodatkowych policjantów, by nie dopuścić do plądrowania opuszczonych budynków.

 

W ośrodkach ewakuacyjnych przebywa 2,8 tys. ludzi, czyli 500-600 rodzin. Według Czerwonego Krzyża skutki lawiny błotnej odczuło ok. 45 tys. z ok. 70 tys. mieszkańców miasta.

 

Wszczęto śledztwo ws. urzędników

 

Wszczęto śledztwo, którego celem jest ustalenie, czy w Mocoa egzekwowano przepisy budowlane oraz czy urzędnicy podejmowali działania, by przygotować się na klęski żywiołowe. Jak pisze Associated Press, rządowe agencje, eksperci ds. użytkowania gruntów i organizacje ekologiczne od lat ostrzegały, że Mocoa jest narażone na niebezpieczne powodzie.

 

Według lokalnych mediów, drugie śledztwo koncentruje się wokół gubernatora regionu, burmistrza i ich poprzedników.

 

W nocy z piątku na sobotę z powodu ulewnych deszczy z brzegów wystąpiły trzy okoliczne rzeki. Na miasto zeszła potężna lawina błotna, której czoło miało do czterech metrów wysokości. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos ogłosił w Mocoa stan wyjątkowy.

 

Była to największa taka katastrofa od maja 2015 roku, gdy w lawinie błotnej w Salgar na zachodzie kraju zginęły 92 osoby.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie