Plakat z Putinem w makijażu na liście zakazanych w Rosji

Świat
Plakat z Putinem w makijażu na liście zakazanych w Rosji
Londonpixels/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0
Demonstracja przed rosyjską ambasadą w Londynie, 2014 r.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało grafikę przedstawiającą Władimira Putina w mocnym makijażu, z pomalowanymi ustami i na tle tęczowej flagi, na listę materiałów zakazanych w Rosji. Zajmuje ona na niej 4071. miejsce na 4074 pozycje. Resort działał w oparciu o werdykt sądu w Twerze, że obraz sugeruje "niestandardową orientację seksualną" prezydenta.

W maju ubiegłego roku sąd w Twerze zakazał rozpowszechniania kilkunastu grafik, które udostępniał Aleksander Cwetkow, użytkownik portalu społecznościowego VKontakte - informuje The Moscow Times.  Jedną z nich był plakat przedstawiający Putina, ze sztucznymi rzęsami. Przeróbki plakatu były wykorzystywane także podczas ulicznych protestów, m.in. w Londynie.

 

 

Według sądu grafika sugerowała niestandardową orientację homoseksualną prezydenta. Cwetkow w latach 2013-2014 publikował też obrazki przedstawiające Putina i Miedwiedewa w nazistowskich mundurach.

 

Skazany na przymusowe leczenie psychiatryczne

 

W kolejnych postach zamieszczał inne, jawnie rasistowskie treści, nawołujące do przemocy wobec policji, Żydów i Azjatów.

 

Cwetkow nie pojawił się na procesie.

 

Jak informuje Moscow Times, sąd mógł skazać go na 5 lat więzienia z artykułu zakazującego mowy nienawiści. Ostatecznie mężczyznę skierowano na przymusowe badania psychiatryczne.

 

Moscow Times, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie