"Chcemy wiedzieć ile kosztuje program koryto+". PO domaga się jawnych pensji menedżerów państwowych spółek

Biznes
"Chcemy wiedzieć ile kosztuje program koryto+".  PO domaga się jawnych pensji menedżerów państwowych spółek
PAP/Jacek Turczyk

PO chce jawności informacji o wynagrodzeniach członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Jeszcze w czwartek do Sejmu ma trafić projekt ustawy w tej sprawie. - Chcemy pomóc PiS zapewnić transparentność w życiu publicznym - argumentuje szef klubu PO Sławomir Neumann.

Projekt PO zakłada zmiany w ustawach: o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

 

- Dzisiaj klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej składa projekt ustawy o jawności wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa. Chcemy tym projektem pomóc Prawu i Sprawiedliwości zadbać o transparentność w życiu publicznym, także w życiu gospodarczym - poinformował Neumann.

 

Projekt dotyczy wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych państwowych spółek.  - To są publiczne spółki, publiczny majątek i naszym zdaniem taka jawność i transparentność jest jak najbardziej uzasadniona - przekonywał szef klubu PO.

 

"Program PiS koryto+"

 

Według niego, obecnie mamy do czynienia z "karuzelą stanowisk" w spółkach Skarbu Państwa.  - Ta wymiana swoich prezesów na jeszcze bardziej swoich kosztuje te spółki wiele milionów złotych - mówił polityk.  - Chcemy, żeby Polacy mogli wiedzieć ile ten program PiS „koryto+” kosztuje nas wszystkich - dodał Neumann.

 

Były wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik (PO) powiedział, że projekt powstał po analizie sprawozdań finansowych poszczególnych spółek Skarbu Państwa za ubiegły rok.

 

- Mamy do czynienia tutaj z dość chorą, dziwną sytuacją, że kapitalizacja tych spółek maleje. Akcjonariusze, jeżeli chodzi o cztery podstawowe spółki energetyczne, czyli PGE, Tauron, Enea i ENERGA, stracili prawie 30 mld złotych, a równocześnie wynagrodzenie w tych spółkach wzrosły jeśli chodzi o kadrę zarządzającą - wskazywał poseł PO.

 

Zarobki publikowane w internecie

 

Projekt Platformy zakłada, że informacje o wynagrodzeniach członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, wysokości ich nagrody rocznej, wszelkich świadczeń dodatkowych, a także przychodów tych osób osiąganych z innych źródeł byłyby jawne i nie podlegały ochronie danych osobowych ani tajemnicy handlowej.

 

Informacje o ewentualnych dochodach uzyskiwanych poza spółką członkowie jej zarządu i rady nadzorczej mieliby przekazywać w oświadczeniach, które następnie weryfikowałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wszelkie te informacje miałyby być publikowane w internecie - na stronie ministerstwa, któremu podlega dana spółka oraz na stronie samej spółki, w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie