W parafiach i na dworcach kolejowych - konsultacje społeczne w sprawie metropolii warszawskiej

Polska
W parafiach i na dworcach kolejowych - konsultacje społeczne w sprawie metropolii warszawskiej
Twitter/Andrzej Halicki

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące utworzenia metropolii warszawskiej, która ma się składać z ponad 30 gmin. Poseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że na liście 50 miejsc, w których przeprowadzane będę konsultacje, wymieniono 33 parafie i 15 stacji kolejowych. PiS chce utworzenia metropolii warszawskiej pomimo sprzeciwu gmin i wyników referendum w Legionowie.

Listę 50 punktów, w których PiS chce sprawdzić poparcie dla projektu utworzenia metropolii warszawskiej, poseł Halicki opublikował na Twitterze.

Stołeczny ratusz apeluje do PiS o wycofanie z Sejmu projektu ws. metropolii warszawskiej. Władze Warszawy podkreślają, że projekt niweczy samorządność lokalną; oczekują też na rządowy projekt w tej sprawie.

 

"My robimy to otwarcie"

 

Poseł PiS Jacek Sasin nie odniósł się do opublikowanej przez posła PO listy, ale na Twitterze zamieścił komentarz zwracając uwagę, że debata ekspercka w sprawie metropolii warszawskiej, która odbyła się w miejskim ratuszu, nie była otwarta dla wszystkich. "My robimy to (konsultacje - red.) otwarcie" - podkreślał poseł Sasin.

Wpis posła Sasina spotkał się z natychmiastową ripostą na profilu warszawskiego ratusza. "Panie pośle - jest oznakowanie, drzwi są otwarte. Zapraszamy!" - napisano w tweecie.

Ratusz prowadził również na żywo na Twitterze relację z debaty. 

 

Gminy przeciwne przyłączeniu do Warszawy

 

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.


Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie