Ponad 9 mld zł zysku NBP za 2016 rok

Biznes
Ponad 9 mld zł zysku NBP za 2016 rok
NBP

Wszystko wskazuje na to, że do końca roku stopy procentowe w Polsce nie zmienią się - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Potwierdził, że zysk banku centralnego za zeszły rok wyniósł ponad 9 mld zł. Dodał, że to chyba najlepszy wynik w historii.

Pytany o zeszłoroczny zysk NBP, prezes banku centralnego potwierdził, że wyniósł on ponad 9 mld zł.

 

- Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik - powiedział Glapiński zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy.

 

- Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa. Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego – red.) przede wszystkim - wyjaśnił.

 

Wcześniej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że zysk z NBP przekazany budżetowi państwa obniży potrzeby pożyczkowe państwa, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA2010. W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. zapisano ok. 627 mln zł z NBP.

 

Stopy procentowe bez zmian do końca roku albo nawet dłużej


Prezes NBP pytany był m.in o to, jak długo jeszcze można spodziewać się utrzymania stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie.

- Wszystkie dane na niebie i ziemi wskazują, że do końca tego roku stopy oczywiście nie będą w Polsce zmieniane. Nie ma żadnego powodu, w moim przekonaniu, żeby w tej chwili w ogóle o tym myśleć. Analizujemy wszystko, ale ten rok wydaje się absolutnie nieprawdopodobny (jeśli chodzi o zmiany stóp procentowych - red.). Jeśli o mnie chodzi, żadnych przesłanek nie widzę, nawet teoretycznych - stwierdził Glapiński.

 

- A w przyszłym roku zobaczymy, w drugiej połowie w szczególności. Ale jeśli chodzi o moje osobiste zdanie, to dla mnie to wygląda tak, że prawdopodobnie i w przyszłym roku nie będę widział przesłanek. Ale mogę zostać przegłosowany - zastrzegł.

 

Zdaniem prezesa NBP inflacja w przyszłym roku ustabilizuje się średnio na poziomie 2 proc.


Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe. Główna stopa - referencyjna pozostanie zatem w wysokości 1,50 proc.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 0,5 punktu procentowego.

 

PAP, polsatnews.pl
 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie