Papież oddał hołd św. Janowi Pawłowi II. "Był wiernym świadkiem Chrystusa"

Świat
Papież oddał hołd św. Janowi Pawłowi II. "Był wiernym świadkiem Chrystusa"
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, którego 12. rocznica śmierci obchodzona była w niedzielę. Papież modlił się też za ofiary zamachu w Petersburgu i potępił atak chemiczny w Syrii.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział: "Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków świętego Jana Pawła II". - W pierwszych dniach kwietnia wspominamy Jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary - podkreślił.

 

Następnie papież zauważył, że Jan Paweł II "przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie".

 

- Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi - wezwał Franciszek.

 

Modlitwa za ofiary ataków w Rosji i w Syrii

 

Na zakończenie audiencji papież powiedział, że modli się za ofiary poniedziałkowego zamachu w metrze w Petersburgu, w którym zginęło 14 osób. "Zawierzając miłosierdziu Bożemu tych, którzy tragicznie zginęli, wyrażam moją duchową bliskość z rodzinami i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia".

 

Następnie Franciszek mówił o ataku chemicznym w Syrii, w którym we wtorek zginęły co najmniej 72 osoby. - Obserwujemy zatrwożeni ostatnie wydarzenia w Syrii. Stanowczo potępiam niedopuszczalną masakrę, jaka miała miejsce wczoraj w prowincji Idlib, gdzie zabito dziesiątki bezbronnych osób, wśród nich dzieci - mówił.

 

- Modlę się za ofiary i ich rodziny i apeluję do sumienia tych, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna, na poziomie lokalnym i międzynarodowym, aby zakończyła się ta tragedia i przyniesiono ulgę tej drogiej ludności, od dawna wycieńczonej wojną - oświadczył papież.

 

Franciszek wezwał o podjęcie wysiłków, by pomoc dotarła do mieszkańców Syrii.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie