Nowe 50 euro w obiegu. Lepiej zabezpieczone i wegańskie

Biznes
Nowe 50 euro w obiegu. Lepiej zabezpieczone i wegańskie
EBC

Do użycia wszedł nowy banknot o nominale 50 euro. Portret Europy z mitologii i szmaragdowa liczba lepiej chronią banknoty przed fałszowaniem. To kolejny nowy banknot po 5, 10 i 20 euro.

50 i 20 euro to najczęściej podrabiane banknoty. "Pięćdziesiątka" jest też najczęściej używana. W obiegu jest ich ponad 9 mld sztuk, co stanowi prawie połowę (46 proc.) wszystkich banknotów euro.


-  Choć żyjemy w epoce cyfryzacji, gotówka nadal odgrywa ważną rolę w naszej gospodarce. Jak wykazało badanie przeprowadzone na zlecenie EBC, które wkrótce zostanie opublikowane, ponad trzy czwarte płatności w punktach detalicznych dokonywanych jest w gotówce. Pod względem wartości jest to nieco więcej niż połowa - powiedział Mario Draghi, prezes Europejskiego banku Centralnego.


Nowoczesne zabezpieczenia

 

Zabezpieczenia nowego banknotu stanowią kolejny krok w stronę lepszej ochrony euro przed fałszowaniem. W górnej części hologramu znajduje się okienko z portretem, które pod światło staje się przezroczyste i ukazuje twarz Europy, postaci z mitologii greckiej. Widać to na obu stronach banknotu. Taki sam portret pojawia się na znaku wodnym.


Kolejnym zabezpieczeniem jest szmaragdowa liczba, czyli oznaczenie nominału, które oglądane pod kątem wygląda, jakby przesuwał się po nim promień światła.


Banknot jest też wegański. Do jego produkcji nie wykorzystuje się materiałów pochodzenia zwierzęcego. Wydrukowany jest na papierze z włókien bawełnianych, bez śladu łoju zwierzęcego, który niedawno został wykorzystany do produkcji nowych brytyjskich funtów, co wzbudziło kontrowersje.


Banknoty 50 euro z pierwszej serii zachowują status prawnego środka płatniczego. Pozostaną w obiegu równolegle z nowymi i będą stopniowo wycofywane. Nowe banknoty 100 i 200 euro wejdą do obiegu na początku 2019 roku.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie