Do 86 wzrosła liczba ofiar ataku chemicznego w Syrii

Świat
Do 86 wzrosła liczba ofiar ataku chemicznego w Syrii
Reuters

86 osób zginęło we wtorkowym ataku chemicznym na syryjskie miasto w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - wynika z najnowszego bilansu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Wśród ofiar śmiertelnych jest 30 dzieci.

Według najnowszych danych zginęło również 20 kobiet - informuje w środę organizacja z siedzibą w Londynie. Dodano, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł z powodu zgonów osób, które w ataku odniosły poważne obrażenia.

 

Nie ma pewności, kto dokonał ataku

 

Wcześniej różne szacunki mówiły, że w ataku na miejscowość Chan Szajchun w prowincji (muhafazie) Idlib śmierć poniosło od 72 do co najmniej 100 osób.

 

Syryjska opozycja i wiele państw zachodnich winą za atak obarcza reżim prezydenta Baszara el-Asada, który zaprzecza, jakoby stosował broń chemiczną.

 

Syryjskie Obserwatorium informowało we wtorek, że ataku najprawdopodobniej dokonały syryjskie lub rosyjskie samoloty.

 

Środki paraliżujące układ nerwowy

 

Według Lekarzy bez Granic zaobserwowane objawy wskazują, że poszkodowani cywile zostali narażeni na działanie co najmniej dwóch różnych środków paraliżujących układ nerwowy. Według amerykańskich źródeł rządowych w ataku tym użyto sarinu i "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec Asada.

 

Za "zniewagę dla całej ludzkości" uznał ten atak prezydent USA Donald Trump, jednak odmówił odpowiedzi na pytanie, jaka będzie amerykańska reakcja na masakrę.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie