Zajączek przegrywa z Mikołajem. Polacy wydadzą na święta wielkanocne 400 zł

Biznes
Zajączek przegrywa z Mikołajem. Polacy wydadzą na święta wielkanocne 400 zł
pixabay/Couleur/Public Domain/

Średnio ok. 400 zł zamierzają przeznaczyć w tym roku polskie rodziny na organizację świąt wielkanocnych. To kwota o prawie 300 zł większa niż koszty związane ze zwykłym weekendem. Jednak tylko w co szóstym gospodarstwie domowym wydatki będą większe niż przed rokiem - wynika z badania PBS dla firmy Provident.

Na Boże Narodzenie Polacy deklarowali średnie wydatki rzędu 720 zł. Według badania przed Wielkanocą 47 proc. pytanych chce zostawić w sklepach do 400 zł, 13 proc. od 400 do 500 zł, a 14 proc. powyżej 500 zł. 

 

- Wysokość środków przeznaczonych na organizacje świąt rośnie wraz ze wzrostem dochodów – w grupie osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł kwota przeznaczona na święta wynosi 509 zł, podczas gdy wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł zaledwie 349 zł. Co ciekawe, nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią - zauważa Mariusz Pawłowski, z Provident Polska.


Ponad połowa badanych (59 proc.) planuje wydać tyle samo co rok temu, 16 proc. więcej, a co dziesiąty mniej.

 

wielkanoc


W badaniu widać też efekty programu 500+ . 40 proc. respondentów z rodzin liczących minimum 5 osób deklaruje, że ich sytuacja materialna w ciągu roku poprawiła się, 55 proc. ocenia, że pozostała ona bez zmian, jedynie 2 proc. mówi o pogorszeniu. Na drugim biegunie znajdują się single i osoby samotne – tylko 9 proc. takich osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy poczuło grubsze portfele.


Wielkanoc prawie bez prezentów


Według opracowania "jednym z powodów, dla których wydajemy mniej na Święta Wielkanocne, jest prawdopodobnie mniejsze przywiązanie do tradycji prezentowej".


37 proc. badanych deklaruje chęć obdarowania prezentem kogoś spośród najbliższych. Chętniej robią to mieszkańcy większych miast. W tych liczących 50-200 tys. mieszkańców ponad połowa deklaruje kupienie wielkanocnych podarunków. Dla porównania, tylko 26 proc. mieszkańców wsi potwierdza takie plany. 


Osoby, które zadeklarowały  taki wydatek, przeznaczy na ten cel średnio 123 zł (rok temu było to 110 zł). 


Ponad połowa (56 proc.) prezentów na Wielkanoc nie zamierza kupować.

 

polsatnews.pl; infografika.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie