Włoscy parlamentarzyści zmieniali partię 458 razy

Świat
Włoscy parlamentarzyści zmieniali partię 458 razy
WikimediaCommons/Hadi/Public Domain

Rekordową liczbę 458 zmian przynależności klubowej zanotowano w tej kadencji włoskiego parlamentu, pracującego od 4 lat. Łącznie 315 parlamentarzystów, a więc jedna trzecia wszystkich, co najmniej raz przeszło do innego klubu bądź koła.

Włoskie media zauważają, że nigdy wcześniej nie było takiej wędrówki parlamentarzystów po klubach i kołach.

 

Od 2013 roku doszło do 262 zmian w Izbie Deputowanych i 196 w Senacie- podano w raporcie zredagowanym przez stowarzyszenie OpenPolis.

 

Rekordzistą jest senator z Neapolu Luigi Compagna, który 6 razy zmieniał przynależność.

 

Ugrupowaniem, które straciło najwięcej parlamentarzystów jest Forza Italia.

 

Przyjmowani, ale także wyrzucani z klubów

 

Kluby rządzącej Partii Demokratycznej, gdzie w minionych miesiącach doszło do polemik i rozłamu, opuściło 48 osób. Jednocześnie wstąpiło do nich 33 deputowanych i senatorów.

 

Zupełnie inne zjawisko obserwuje się zaś w Ruchu Pięciu Gwiazd, który pierwszy raz jest w parlamencie. Tam, jak się zauważa, więcej parlamentarzystów, oskarżanych o nielojalność jest wyrzucanych z klubu niż do niego przystępuje.

 

Poprzedni rekord zmian barw klubowych padł ponad 20 lat temu w czasie XIII kadencji parlamentu, gdy zanotowano około 400 przejść.

 

W komentarzach podkreśla się , że obecny ruch senatorów i deputowanych to rezultat polaryzacji i podziałów przed wyborami, które według kalendarza powinny odbyć się w przyszłym roku.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze