Symbol nowej epoki w motoryzacji. Tesla warta więcej niż Ford

Biznes
Symbol nowej epoki w motoryzacji. Tesla warta więcej niż Ford
tesla.com

Giełdowa wartość amerykańskiego producenta aut elektrycznych Tesla, stworzonego przez Elona Muska, jest już większa od wartości ponad stuletniego koncernu motoryzacyjnego Ford. W poniedziałek na zamknięciu handlu na Nasdaq rynkowa wartość Tesli wyniosła 49 mld dolarów (ok. 196 mld zł).

Tesla została założona w 2003 roku. Będący symbolem powstania i rozwoju motoryzacji w XX wieku, działający od 1903 roku koncern Ford,  ma teraz wartość o 3 mld dolarów niższą niż spółka Elona Muska.


Tesla "przeskoczyła" Forda po tym jak jej akcje zdrożały o 7 proc. Stało się to po informacji, że spółka dostarczyła klientom w pierwszym kwartale tego roku rekordową liczbę aut - 25 tys., o 70 proc. więcej niż rok wcześniej.


Tesla w porównaniu z Fordem wciąż jednak jest "małą" firmą. W całym 2016 roku sprzedała 76 tys. samochodów. Ford w tym samym czasie sprzedał prawie 6,7 mln aut.


Inwestorzy stawiają na "potencjalny wzrost"


W tym roku koncern ruszy z dostarczaniem klientom tańszego auta Tesla Model 3; kosztuje ono 35 tys. dolarów. Firma zebrała już prawie 400 tys. zamówień i przedpłat na ten model.


- Pięć lat temu nikt nie wiedział, co to jest Tesla. Teraz ludzie chcą Tesli. Marka przejęła od BMW symbol aut dla ludzi aspirujących (do wyższej klasy społecznej red.) - stwierdził Ben Kallo, analityk firmy doradztwa finansowego Robert W Baird.


Dodał, że szefa koncernu Elona Muska otacza - jak to określił - "magiczny pył", dzięki któremu przyciąga on do siebie utalentowanych współpracowników i chętnych inwestorów. 


Spółka kończy w stanie Nevada budowę w największej na świecie tzw. Gigafabryki. Będą w niej wytwarzane baterie do aut, a produkcja na wielką skalę ma spowodować,  że będą o jedna trzecią tańsze niż obecnie. Drugą podobną zamierza postawić gdzieś w Europie, jeszcze nie wybrano lokalizacji.  


Tesla praktycznie nie kupuje reklam, by promować swoje samochody. Ma ok. 250 salonów na całym świecie, w Polsce ani jednego. 

 

bbc.com, polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze