Przełomowa wizyta prezydenta Egiptu w USA. Pierwsza od 10 lat

Świat
Przełomowa wizyta prezydenta Egiptu w USA. Pierwsza od 10 lat
PAP/EPA/Olivier Douliery

Prezydent Donald Trump powitał w poniedziałek w Białym Domu prezydenta Egyptu Abd el- Fatah es-Sisiego dając wyraz nadziei wspólnej walki z islamskimi terrorystami. - Stany Zjednoczone i ja jesteśmy twoimi sojusznikami i przyjaciółmi - powiedział Trump.

Wizyta Sisiego, byłego ministra obrony, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu, jest pierwszą wizytą prezydenta Egiptu w Waszyngtonie od prawie 10 lat. Poprzednim egipskim prezydentem, który w gościł w Waszyngtonie był Hosni Mubarak, który w 2010 r. uczestniczył, wspólnie z przywódcami Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej, w bliskowschodnich rozmowach pokojowych.

 

Wstrzymano pomoc militarną

 

Poprzednia administracja amerykańska prezydenta Baracka Obamy często krytykowała prezydenta Sisiego za łamanie praw człowieka oraz brutalne rozprawianie się z przeciwnikami politycznymi.

 

W odpowiedzi na obalenie w roku 2013 związanego z islamskim ruchem Bractwo Muzułmańskie prezydenta Mohammeda Mursiego, w rezultacie przewrotu na którego czele stał Sisi, prezydent Obama wstrzymał pomoc militarną dla Egiptu. Pomoc ta została wznowiona dopiero w roku 2015 z uwagi na znaczenie Egiptu w rejonie Bliskiego Wschodu.

 

Walka z terroryzmem

 

Donald Trump nawiązał kontakty z prezydentem Sisim jeszcze podczas kampanii przed ostatnimi wyborami prezydenckimi. Po zwycięstwie Trumpa, Sisi jako pierwszy zadzwonił do prezydenta-elekta.

 

Zdaniem amerykańskich komentatorów, zmiana stanowiska wobec Egiptu przez nową administrację oznacza, że utrzymanie współpracy z Egiptem w walce z inspirowanym przez radykalny islam terroryzmem, jest dla Trumpa ważniejsze niż przestrzeganie praw człowieka w Egipcie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie