Jest śledztwo ws. zatrucia się przedszkolaków z Chotomowa

Polska
Jest śledztwo ws. zatrucia się przedszkolaków z Chotomowa
Polsat News

Warszawska prokuratura wszczęła we wtorek śledztwo ws. zatrucia pokarmowego przedszkolaków z Chotomowa. Śledczy mają wyjaśnić okoliczności sprawy i zbadać, kto jest za to odpowiedzialny. Gmina Jabłonna podała we wtorek, że w szpitalach przebywa 47 dzieci.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Jak poinformował jej rzecznik prok. Łukasz Łapczyński wszczęto je w sprawie nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego skutkującego dolegliwościami układu pokarmowego i hospitalizacją podopiecznych Gminnego Przedszkola w Chotomowie. Grozi za to do trzech lat więzienia.

 

Do zdarzenia doszło 30 marca. We wtorek Gmina Jabłonna poinformowała, że w szpitalach przebywa 47 dzieci. Według informacji uzyskanych od lekarzy prawdopodobnie doszło do zatrucia salmonellą. Prokuratorzy na razie jednak tego nie potwierdzają.

 

- W tej sprawie zebrane zostały m.in. informacje dot. dostępu placówki do ujęcia wody pitnej, funkcjonowania kuchni, dostawców żywności, odbioru szamba, ilości hospitalizowanych dzieci - powiedział prokurator.

 

Przesłuchano dyrektora szpitala

 

Jako świadków w sprawie przesłuchano m.in. naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Gminy Jabłonna oraz dyrektora przedszkola. - Osoby te przekazały szczegółowe informacje w zakresie tego, kiedy wystąpiły pierwsze objawy zatrucia u dzieci, jakie czynności w związku z tym podjęto, funkcjonowania kuchni, dostaw żywności - powiedział Łapczyński.

 

Jak dodał, śledczy wystąpili też do inspekcji sanitarnej o przesłanie dokumentacji i wyników badań. - Ponadto jesteśmy w trakcie zabezpieczania dokumentacji z przedszkola oraz szpitala, która pozwoli nam na ustalenie listy świadków i dalsze ukierunkowanie śledztwa - powiedział.

 

We wtorek przedszkole jest zamknięte, obiekt jest czyszczony. Dzień wcześniej powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna pobrała próbki wody i żywności, przeprowadzono także dezynfekcję obiektu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie