16 państw UE tworzy Prokuraturę Europejską. Bez Polski

Świat
16 państw UE tworzy Prokuraturę Europejską. Bez Polski
wikimedia.org

Prokuratura Europejska ma ścigać przestępstwa na szkodę interesów finansowych UE, np. wyłudzanie dotacji, przemyt. Szesnaście państw Unii oficjalnie poinformowało, że przystępują do współpracy w sprawie powołania nowego organu. Polska nie jest zainteresowana udziałem w tej inicjatywie, bo - jak argumentuje resort sprawiedliwości - ta instytucja może zagrażać niezależności krajowych prokuratorów.

Rada Unii Europejskiej poinformowała, że pod notyfikacją w sprawie utworzenia prokuratury podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja.

 

Zgodę na powołanie nowej instytucji musi wyrazić Parlament Europejski.

 

Zapisana w Traktacie z Lizbony

 

Utworzenie Prokuratury Europejskiej zapisano w Traktacie z Lizbony z 2009 r. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Komisja Europejska przedstawiła w 2013 r.

 

Jednak rządy państw unijnych nie były w stanie porozumieć się w tej sprawie. W marcu na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE dali zielone światło do nawiązania w tej kwestii tzw. wzmocnionej współpracy. Oznaczało to, że do inicjatywa ruszy jeśli przystąpi do niej co najmniej dziewięć z 28 (jeszcze z Wielką Brytanią) państw członkowskich. Zainteresowało się szesnaście.

 

Boją się utraty suwerenności

 

W grupie państw, które nie podjęły współpracy są m.in. dwa państwa założycielskie Wspólnoty: Włochy i Holandia, a także sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE Malta. 

 

Uważają one, że stworzenie takiej instytucji mogłoby ograniczyć ich suwerenność. Obawiają się bowiem, że nowy urząd może zostać w przyszłości wzmocniony tak, że stanie ponad krajowymi systemami sądowymi, a także, że będzie wchodził w kompetencje organów krajowych.

 

Zastrzeżenia polskich władz dotyczą m.in. proponowanych uprawnień Prokuratury Europejskiej ws. zwalczania transgranicznych oszustw związanych z VAT. W grudniu ubiegłego roku na spotkaniu ministrów państw UE polski wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślał, że Polska nie kwestionuje samej idei powołania prokuratury i celu jej działania.

 

Państwa, które nie przystąpiły do współpracy ws. Prokuratury Europejskiej,  będą mogły dołączyć do tej grupy w każdym momencie.

 

PAP, polsatnews.pl

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie