16 państw UE tworzy Prokuraturę Europejską. Bez Polski
Prokuratura Europejska ma ścigać przestępstwa na szkodę interesów finansowych UE, np. wyłudzanie dotacji, przemyt. Szesnaście państw Unii oficjalnie poinformowało, że przystępują do współpracy w sprawie powołania nowego organu. Polska nie jest zainteresowana udziałem w tej inicjatywie, bo - jak argumentuje resort sprawiedliwości - ta instytucja może zagrażać niezależności krajowych prokuratorów.
Rada Unii Europejskiej poinformowała, że pod notyfikacją w sprawie utworzenia prokuratury podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja.
Zgodę na powołanie nowej instytucji musi wyrazić Parlament Europejski.
Zapisana w Traktacie z Lizbony
Utworzenie Prokuratury Europejskiej zapisano w Traktacie z Lizbony z 2009 r. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Komisja Europejska przedstawiła w 2013 r.
Jednak rządy państw unijnych nie były w stanie porozumieć się w tej sprawie. W marcu na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE dali zielone światło do nawiązania w tej kwestii tzw. wzmocnionej współpracy. Oznaczało to, że do inicjatywa ruszy jeśli przystąpi do niej co najmniej dziewięć z 28 (jeszcze z Wielką Brytanią) państw członkowskich. Zainteresowało się szesnaście.
Boją się utraty suwerenności
W grupie państw, które nie podjęły współpracy są m.in. dwa państwa założycielskie Wspólnoty: Włochy i Holandia, a także sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE Malta.
Uważają one, że stworzenie takiej instytucji mogłoby ograniczyć ich suwerenność. Obawiają się bowiem, że nowy urząd może zostać w przyszłości wzmocniony tak, że stanie ponad krajowymi systemami sądowymi, a także, że będzie wchodził w kompetencje organów krajowych.
Zastrzeżenia polskich władz dotyczą m.in. proponowanych uprawnień Prokuratury Europejskiej ws. zwalczania transgranicznych oszustw związanych z VAT. W grudniu ubiegłego roku na spotkaniu ministrów państw UE polski wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślał, że Polska nie kwestionuje samej idei powołania prokuratury i celu jej działania.
Państwa, które nie przystąpiły do współpracy ws. Prokuratury Europejskiej, będą mogły dołączyć do tej grupy w każdym momencie.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze