Żaby zrobiły się niebieskie. Za sprawą wzrostu temperatury

Technologie
Żaby zrobiły się niebieskie. Za sprawą wzrostu temperatury
Nadleśnictwo Żednia/Grzegorz Dworakowski

Samce żaby moczarowej przebarwiają się na intensywny błękitny kolor, spowodowany zbierającą się tuż pod skórą limfą. Wszystko po to, aby spodobać się samicom. W tym roku nowe "szaty" samce żab przywdziały wyjątkowo wcześnie, za sprawą wysokich temperatur.

Niebieskie zjawisko można obserwować na różnego rodzaju rozlewiskach - na czasowo zalewanych torfowiskach, moczarach śródleśnych oraz na podtopionych łąkach.

 

Samice stają się bardziej jaskrawe


Cechą charakterystyczną żaby moczarowej są ciemne plamy skroniowe, plama kątowa na grzbiecie oraz pręgi na kończynach tylnych. Na białym brzuchu nie ma plam, co ją odróżnia np. od żaby trawnej. Występuje bardzo duża różnorodność ubarwienia u poszczególnych osobników.


U samców, mniejszych od samic, występują worki rezonacyjne, a w okresie godów ich grzbiet przebarwia się na niebiesko. Niebieskie plamy występują na gardzieli i na zwisających fałdach grzbietowych. U samic kolor skóry staje się w tym okresie bardziej jaskrawy. 

 

Samice składają jaja głównie nocą. Zapłodnienie następuje w wodzie. Jaja (tzw. skrzek) składane są jednorazowo i w jednym miejscu w postaci kulistej bryły. Liczba jaj składanych przez jedną samicę wynosi od 700 do 3 tys. Cały spektakl trwa zaledwie 2 tygodnie. Można będzie więc obserwować go do połowy kwietnia.


Niestety, obserwacja żab podczas godów jest niezwykle trudna, gdyż po nagłym zbliżeniu się do miejsca godów, wszystkie żaby milkną i błyskawicznie zanurzają się w wodzie. Potrzeba odczekać kilka minut, by móc je znowu obserwować.

 

Dźwięk powietrza uciekającego z zanurzonej pod wodą butelki


Głos żaby moczarowej jest stosunkowo cichy i do złudzenia przypomina dźwięk, jaki wydaje powietrze uciekające z zanurzonej pod wodą butelki.

 

Żaby moczarowe dożywają ponad 10 lat. Gatunek ten jest stosunkowo wytrzymały na brak wody, stąd bywa spotykany na terenach suchych, których unikają inne krajowe żaby.


polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie