Vuczić: Serbowie głosowali za integracją z UE, ale także za bliskimi relacjami z Rosją

Świat
Vuczić: Serbowie głosowali za integracją z UE, ale także za bliskimi relacjami z Rosją
PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Konserwatywny premier Aleksandar Vuczić, który wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Serbii, powiedział późnym wieczorem, że Serbowie głosowali za polityką przystąpienia do Unii Europejskiej, ale jednocześnie za utrzymaniem bliskich relacji z Rosją.

Według projekcji wyników na podstawie rezultatów głosowania z wybranych lokali wyborczych Vuczić otrzymał 55 proc. głosów.

 

47-letni Aleksandar Vuczić ogłosił już swoje zwycięstwo w niedzielnych wyborach. Uczynił to przed siedzibą konserwatywnej Serbskiej Partii Postępowej (SNS), gdzie zebrali się jego zwolennicy.

 

- Dla nas to bardzo ważny dzień, wskazujący, w którym kierunku powinna zmierzać Serbia. Wybory pokazały, że większość Serbów sprzyja kontynuacji europejskiej polityki przy jednoczesnym zachowaniu bliskich relacji z Rosją i Chinami - powiedział Vuczić.

 

RPO na drugim miejscu

 

Z projekcji wynika, że na drugim miejscu z 16 proc. głosów uplasował się dotychczasowy rzecznik praw obywatelskich, startujący jako kandydat niezależny centrysta Sasza Janković.

 

Trzecie miejsce, uzyskując 9-procentowe poparcie, zdobył działacz polityczny i komik Luka Maksimović, a kolejne - z niespełna 6 proc. głosów - wymieniany przed wyborami wśród najpoważniejszych rywali Vuczicia były minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić.

 

Frekwencja wyniosła około 55 proc.

 

Jeśli ostateczne wyniki potwierdzą projekcję, Vuczić zastąpi swego bliskiego sojusznika Tomislava Nikolicia, wraz z którym w 2008 r. założył SNS po oficjalnym zerwaniu ze skrajnie nacjonalistyczną przeszłością i zwrotowi ku Unii Europejskiej.

 

Według wstępnych danych frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła około 55 proc.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze