Trump: jeśli Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy

Świat
Trump: jeśli Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy
PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

Na kilka dni przed pierwszym spotkaniem z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent Donald Trump zagroził samodzielnymi działaniami USA wobec Korei Północnej, jeśli Pekin nie wywrze nacisku na reżim w Pjongjangu, by ten odstąpił od programu atomowego.

- Tak, będziemy rozmawiać o Korei Północnej - powiedział Trump w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na stronach internetowych dziennika "Financial Times".

 

- Chiny mają ogromny wpływ na Koreę Północną. I Chiny albo zdecydują się nam pomóc, albo nie - podkreślił amerykański prezydent. - Jeśli jednak Chiny nie rozwiążą problemu Korei Północnej, my to zrobimy - dodał Trump, nie precyzując jednak, o jakie działania USA może chodzić.

 

Reżim kontynuuje swój program jądrowy

 

Donald Trump i Xi Jinping spotkają się - po raz pierwszy - w tym tygodniu na Florydzie. Prezydent USA w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł chińskiego przywódcę w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

 

Mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe. Według amerykańskich ekspertów reżim w Pjongjangu przygotowuje kolejną próbę atomową.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie