Rząd nie świętował rocznicy uchwalenia Konstytucji. "Powinna być jak najszybciej poprawiona"

Polska
Rząd nie świętował rocznicy uchwalenia Konstytucji. "Powinna być jak najszybciej poprawiona"
PAP/Jacek Bednarczyk

Konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany w poniedziałek w Krakowie przez dziennikarzy o powody zignorowania przez rząd 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP.

- Kiedyś z dużą niechęcią głosowałem za tą konstytucją, ale uważałem, że trzeba zerwać z ciągłością prawną, z epoką PRL - mówił Gowin. - Nie mam wątpliwości od 20 lat - konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona - dodał.

 

Według wicepremiera, konstytucja jest "aktem bardzo rozbudowanym, w wielu obszarach zbyt szczegółowym, bardzo życzeniowym", szczególnie nieprecyzyjnie rozgraniczającym kompetencje władzy wykonawczej.

 

"Obecny klimat polityczny nie sprzyja zmianom konstytucji"

 

- To z jednej strony jest kolizja uprawnień premiera i prezydenta, z drugiej strony prezydenta i ministra obrony narodowej - mówił wicepremier. Jak ocenił, nielogiczne jest to, że zgodnie z konstytucją prezydent z jednej strony ma uprawnienia "raczej symboliczne", a z drugiej strony pochodzi z wyborów powszechnych, więc ma bardzo silny mandat społeczny.

 

Gowin przyznał, że obecny klimat polityczny nie sprzyja zmianom konstytucji, jednak - jego zdaniem - warto byłoby jeszcze w tej kadencji powołać komisję konstytucyjną, która mogłaby pracować nad zmianami w ustawie zasadniczej.

 

Komisja konstytucyjna miała opracować dodatkowy fragment konstytucji

 

Wicepremier przypomniał, że w latach 2007-2011 stał na czele komisji konstytucyjnej, która miała opracować dodatkowy fragment konstytucji - miał on dotyczyć relacji Polski i Unii Europejskiej.

 

- Udało się nam w toku prac w komisji dojść do rozwiązań, które poparły wszystkie kluby parlamentarne, niestety w ostatniej chwili przed wyborami władze poszczególnych partii podjęły decyzję o wycofaniu się z głosowania tego projektu, a szkoda. Myślę, że warto byłoby wrócić do dorobku tamtego zespołu - powiedział Gowin.

 

W niedzielę 2 kwietnia przypadła 20. rocznica uchwalenia Konstytucji RP - różnych miejscach w kraju odbyły się obchody tej rocznicy z udziałem m.in. polityków opozycji, samorządowców, artystów. Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w referendum, które odbyło się 25 maja 1997 r. i weszła w życie 17 października tego samego roku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie