PKO BP otworzył oddział w Czechach

Biznes
PKO BP otworzył oddział w Czechach
Zdj. ilustracyjne, Wikimedia Commons/MOs810

PKO Bank Polski otworzył w poniedziałek w Pradze oddział, koncentrujący się na obsłudze klientów korporacyjnych, zarówno polskich, jak i czeskich. Placówka będzie działała pod nazwą PKO Bank Polski, Czech Branch.

W poniedziałek w rozpoczął działalność oddział korporacyjny PKO Banku Polskiego w Pradze. Jak podają służby prasowe banku, "PKO Bank Polski, Czech Branch chce być bankiem pierwszego wyboru dla polskich spółek działających na rynku czeskim oraz bramą dla czeskich spółek wchodzących na rynek polski".

 

Odział oferuje m.in. prowadzenie rachunków rozliczeniowych, świadczenie usług z zakresu zarządzania płynnością. "Istotnym elementem oferty rozliczeń są realizowanie w czasie rzeczywistym płatności między rachunkami prowadzonymi w PKO Banku Polskim" - czytamy w komunikacie. Klienci oddziału w Pradze mogą również korzystać bezpośrednio z oferty centrali PKO BP w Warszawie w zakresie m.in. rozwiązań skarbowych.

 

Czechy ważnym rynkiem dla polskich firm

 

Czechy są jednym z najważniejszych rynków zagranicznych dla polskich firm - podkreślił Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP, cytowany w komunikacie.

 

"Według wstępnych danych GUS, w 2016 roku polski eksport do Czech osiągnął poziom blisko 12,1 mld euro, zwiększając się o 1,2 proc. r/r. Polskimi hitami eksportowymi na czeskim rynku są m.in. części i akcesoria samochodowe, silniki, oleje ropy naftowej oraz meble" - czytamy w komunikacie banku.

 

Dodano, że "polski import z Czech osiągnął w 2016 roku, według danych wstępnych, prawie 7,3 mld euro, wzrastając o 4,6 proc. w skali roku". "W strukturze polskiego importu z Czech dominowały grupy towarów: maszyny i urządzenia transportowe, towary przemysłowe klasyfikowane według surowca, wyroby różne oraz chemikalia i produkty pochodne" - podano.

 

Polska trzecim największym partnerem handlowym Czech  

 

"W 2016 roku Polska była trzecim największym partnerem handlowym Czech w imporcie z tego kraju (udział 8,3 proc.) oraz także trzecim partnerem Czech pod względem eksportu (z udziałem 5,8 proc.)" - podsumowano.

 

Oddział w stolicy Czech jest drugim po Frankfurcie nad Menem, zagranicznym oddziałem korporacyjnym PKO Banku Polskiego.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie