Gasiuk-Pihowicz: nie ma przestrzeni do rozmowy z PiS nt. zmian w konstytucji

Polska
Gasiuk-Pihowicz: nie ma przestrzeni do rozmowy z PiS nt. zmian w konstytucji
Polsat News

Rozmawiać z PiS na temat zmian w konstytucji, to byłoby jak rozmawiać z piromanem nt. zabezpieczeń przeciwpożarowych - powiedziała w poniedziałek posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Według niej, absolutnie nie ma przestrzeni do rozmowy z PiS na ten temat.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w poniedziałek, że "bliższa analiza" obowiązującej konstytucji wskazuje na to, że "można ją śmiało nazwać konstytucją postkomunistyczną". - Zawiera ona w sobie bowiem wiele elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, a ten istniejący układ społeczny, był niczym innym, jak właśnie postkomunizmem w najczystszym tego słowa znaczeniu - powiedział Kaczyński podczas poniedziałkowej konferencji.

 

Wiceszefowa klubu Nowoczesnej na briefingu prasowym w Sejmie zaznaczyła, że podważanie obecnie obowiązującej konstytucji, to podważanie fundamentu państwa polskiego. - Konstytucja z 1997 r. została przyjęta w referendum większością głosów obywateli. Nie znam żadnego demokratycznego państwa, w którym konstytucja jest przyjmowana przy 100-proc. poparciu polityków czy obywateli - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 

"Jak rozmowy z piromanem na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych" 

 

Podkreśliła, że po doświadczeniach minionego półtora roku, "jak sparaliżowano TK, upolityczniono prokuraturę, po atakach na niezależność wymiaru sprawiedliwości przestrzeni do rozmowy z PiS-em o zmianach w konstytucji absolutnie nie ma". - Takie rozmowy, to byłoby jak prowadzenie rozmowy z piromanem na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych. My takiej rozmowy nie podejmiemy - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 

- To, że politykom PiS-u nie podoba się obowiązująca konstytucja, nie oznacza tego, że mogą ją bezkarnie łamać. Rządy PiS-u nie potrwają wiecznie i wszyscy, których będzie można pociągnąć do odpowiedzialności, do tej odpowiedzialności za łamanie prawa zostaną pociągnięci - dodała.

 

Według Gasiuk-Pihowicz, PiS chciałby tak zaprojektować konstytucję, by odzwierciedlała tylko i wyłącznie interesy jednej partii. Poslanka oceniła, że obecnie Prawo i Sprawiedliwość stara się zwalczać prawa i ideały zapisane w konstytucji. - Dziś o prawa i wolności zapisane w konstytucji musimy się coraz bardziej upominać - dodała.

 

"Kontrola zgodności ustaw z konstytucją powinna być bardziej bezpośrednia"

 

- Coraz więcej jest głosów, że konstytucyjna kontrola, kontrola zgodności z konstytucją poszczególnych ustaw, powinna być bardziej bezpośrednia, wykonywana chociażby przez sądy powszechne. Być może w przyszłości, gdy będziemy znali już skalę zniszczeń, wtedy przyjdzie taki czas, że będziemy się zastanawiali nad wprowadzeniem dodatkowych gwarancji - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie