Będzie nowe drogowe przejście graniczne z Ukrainą. Ogłoszono przetarg

Biznes
Będzie nowe drogowe przejście graniczne z Ukrainą. Ogłoszono przetarg
Wikimedia.org/Honza Groh (Jagro)/CC BY-SA 3.0

Budowa drogowego przejścia granicznego w Malhowicach ma ruszyć w przyszłym roku. Umożliwi ono komunikację z Ukrainą w ruchu lokalnym. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice ogłosił właśnie Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

W ramach prac objętych przetargiem ma powstać dokumentacja projektowa, budowlano-wykonawcza i kosztorysowa dla planowanego przejścia. Wykonawca będzie ponadto pełnił nadzór autorski nad przygotowana dokumentacją.

 

Nowe przejście gotowe do 2020 r.


Rzeszowski Urząd Wojewódzki czeka na oferty od zainteresowanych podmiotów do 11 maja. Zakłada przy tym, że dokumentacja będzie gotowa najpóźniej 22 grudnia tego roku.

 

W drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku miałaby natomiast ruszyć budowa samego przejścia.

Na ten etap przewidziano 24 miesiące. Oznaczałoby to, że dodatkowy wjazd na teren Ukrainy na terenie powiatu przemyskiego byłby gotowy w 2020 roku.


Po stronie polskiej do nowego przejścia granicznego można będzie dojechać drogą wojewódzką nr 885. Już rozpoczęły się prace, które mają dostosować trasę do ruchu granicznego.

 

Powstaną nowe drogi dojazdowe


Na uruchomienie przejścia przygotowują się też samorządy lokalne po obu stronach granicy. Po ukraińskiej stronie przejścia leży miejscowość Niżankowice stanowiąca część powiatu Stary Sambor. Oba powiaty - ukraiński wraz z powiatem przemyskim - w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina planują wybudowanie drogowego łącznika między przejściami Malhowice-Niżankowice i Medyka-Szeginie.

 

Dodatkowo, powiat starosamborski w ramach tego samego programu zamierza pozyskać środki na budowę drogowego dojazdu po stronie Ukrainy. Obecnie infrastruktura drogowa wiodąca do granicy jest tam w złym stanie technicznym.

 

rynekinfrastruktury.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie