"Otwarci na Konstytucję". W niedzielę dzień otwarty u Rzecznika Praw Obywatelskich

Polska
"Otwarci na Konstytucję". W niedzielę dzień otwarty u Rzecznika Praw Obywatelskich
Polsat News

W programie wydarzenia przewidziano m.in. turniej wiedzy o Konstytucji RP oraz możliwość rozmowy z pracownikami Biura RPO. Hasło zaplanowanego na niedzielę dnia otwartego w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie to "Otwarci na Konstytucję".

W kwietniu minie 20 lat od uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji RP. "Z tej właśnie okazji otwieramy Biuro RPO na spotkania z Konstytucją, o Konstytucji, dla Konstytucji. Przypominamy jej wagę i znaczenie w codziennym życiu każdego z nas" - poinformowano na stronie RPO.

 

Obecnie obowiązująca Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., 25 maja 1997 r. została zatwierdzona w referendum konstytucyjnym; obowiązuje od 17 października 1997 r.

 

Dzień otwarty odbędzie się w stołecznej siedzibie RPO przy ul. Długiej w niedzielę 2 kwietnia od godz. 10 do godz. 14. W jego ramach goście Biura RPO będą mogli zapoznać się m.in. "z misją i zasadami działania urzędu". Ponadto pracownicy Biura będą udzielać informacji prawnej, będzie także możliwość złożenia wniosku do Rzecznika.

 

W programie wydarzenia przewidziano m.in: rozmowy z pierwszą Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewą Łętowską oraz z sędzią Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998-2007 prof. Jerzym Ciemniewskim, z którym o początkach powstawania Konstytucji RP będzie rozmawiał RPO Adam Bodnar. O najciekawszych sprawach, którymi się zajmują, opowiedzą zaś pracownicy zespołów Biura Rzecznika.

 

Ponadto zaplanowano turniej wiedzy o Konstytucji RP, wspólne czytanie fragmentów ustawy zasadniczej dotyczących praw i wolności jednostki, a także gry i zabawy edukacyjne dla dzieci pod hasłem: "Kącik małego obywatela".

 

PAP

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie