Nie będzie "zamachu stanu" w Wenezueli. Sąd Najwyższy wycofuje się z przejęcia uprawnień parlamentu

Świat
Nie będzie "zamachu stanu" w Wenezueli. Sąd Najwyższy wycofuje się z przejęcia uprawnień parlamentu
PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości (NTS) Wenezueli zrzekł się w sobotę uprawnień parlamentu, które przejął w czwartek pod presją prezydenta Nicolasa Maduro. Opublikowaną w sobotę na stronie internetowej Trybunału decyzją anulowano wcześniejsze postanowienia.

Associated Press informuje, że z prośbą o uchylenie wydanych wcześniej postanowień o przeniesieniu uprawnień parlamentu na NTS zwrócił się w piątek wieczorem do Trybunału sam prezydent, argumentując, że należy "utrzymać stabilność instytucjonalną".

 

Swoją poprzednią decyzję Maduro motywował brakiem poszanowania ze strony parlamentu dla jego kompetencji jako szefa państwa.

 

Apele o "przywrócenie demokracji" płynęły z całej Ameryki Łacińskiej

 

Inspirowana przez prezydenta decyzja o tymczasowym przejęciu przez NTS prerogatyw parlamentu, w którym większość ma opozycja, wywołała międzynarodową krytykę oraz pogłębiła kryzys polityczny w Wenezueli. Prokurator generalna Luisa Ortega nazwała to posunięcie "złamaniem ładu konstytucyjnego" w kraju.

 

W piątek w związku z wydarzeniami w Wenezueli sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich wystąpił o pilne zwołanie jej sesji. Kryzys w tym kraju głęboko zaniepokoił również ONZ i wiele państw, m.in. kraje regionu oraz USA i Kanadę. Do Caracas napływały w czwartek i piątek jedna po drugiej depesze od państw Ameryki Łacińskiej z apelami o "przywrócenie demokracji". Media oceniały ten krok jako zamach na instytucje demokratyczne.

 

Jednocześnie w Wenezueli pogłębia się kryzys gospodarczy. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego niekontrolowana inflacja może wynieść do końca 2017 roku 1 660 proc. 68 proc. podstawowych produktów w tym kraju, będącym jednym z największych potentatów naftowych, jest obecnie prawie nieosiągalnych w sklepach.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie