"By prosić o siłę do budowania wielkiej Polski". Czwarta pielgrzymka narodowców

Polska
"By prosić o siłę do budowania wielkiej Polski". Czwarta pielgrzymka narodowców
Flickr.com/sgsprzem/CC BY-SA 2.0

- Trzeba ratować każde poczęte dziecko, a chore dzieci leczyć, a nie zabijać. Mamy obowiązek bronić świętości niedzieli; niedziela jest dniem świętym, dniem zmartwychwstania Chrystusa, dniem dla rodziny i dniem przeżycia eucharystii - mówił w homilii biskup Kazimierz Górny w sobotę podczas pielgrzymki środowisk narodowych, w tym Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego na Jasną Górę.

- Trzeba pamiętać o przeszłości i mieć odwagę stawać w obronie wartości fundamentalnych. Dzieje naszego narodu związane są nierozerwalnie z krzyżem Chrystusa Pana. Polska przypomina całej Europie chrześcijańskie korzenie i wspólne dziedzictwo - zawsze bronimy krzyża - mówił rzeszowski biskup senior.

 

"Ideologia gender to grzech wobec stwórcy"

 

Bp Górny wskazał też na potrzebę obrony życia "od momentu poczęcia aż do zmierzchu" oraz na potrzebę przeciwstawienia się ideologii niezgodnej z chrześcijańskimi wartościami. - Ideologia gender to grzech wobec stwórcy - Bóg stworzył świat i stworzył człowieka mężczyzną i kobietą, a głosiciele ideologii gender czynią coś przeciwnego - ocenił biskup.

 

- Rozwijamy wzajemną solidarność i troskę o niepełnosprawnych - trzeba umieć służyć bliźniemu - mówił bp Górny.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka środowisk narodowych odbywa się w roku 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, a także w 361. rocznicę lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza, który 1 kwietnia 1656 r. zawierzył Polskę Matkę Bożej, ogłaszając ją Królową Polskiej Korony.

 

Za budzące "radość i nadzieję" biskup uznał zainteresowanie młodych Polaków dziejami ojczystymi i "odkrywanie bohaterów, zwłaszcza z czasów II wojny światowej i powojennych" - wśród nich wymienił m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa-Nila czy majora Zygmunta Szendzielarza.

 

"Dziękujemy za 500 plus"

 

- Nie można budować przyszłości narodu bez pamięci o przeszłości. Z nadzieją patrzymy na młodzież; ufamy, że jeśli dochowa wierności Chrystusowi Panu, przyczyni się swoją wiedzą i uczciwą pracą do rozwoju ojczyzny - ocenił bp Górny. Młodzież Wszechpolską określił jako tę, "która za hasło swojego życia i postępowania obrała dewizę »Bóg, Honor, Ojczyzna«".

 

- W swoich działaniach i postępowaniu nawiązuje do życia bohaterów z naszych ojczystych dziejów, a zawłaszcza do Szarych Szeregów, do młodzieży walczącej z okupantem, do młodzieży Solidarności i przede wszystkim do młodzieży żyjącej duchem katolickim - powiedział hierarcha, wskazując, że pielgrzymka środowisk narodowych do jasnogórskiego sanktuarium ma także charakter dziękczynny.

 

- Dziękujemy tutaj za bohaterów, za świętych, którzy byli i są naszym natchnieniem; dziękujemy za wolność, za dobre zmiany w Polsce w tak wielu dziedzinach, które obecnie się dokonują, choćby 500 plus i inne - powiedział bp Górny. Nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że na Jasnej Górze słychać, jak "bije serce narodu w sercu Matki".

 

- Jeśli bije ono tonem niepokoju, jeżeli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek i środowisk - trzeba słyszeć i przyjąć to wołanie. Rodzi się ono z matczynej miłości, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na polskiej ziemi - powiedział bp Górny.

 

"Bądź zmianą, którą chcesz widzieć"

 

Wskazał, że środowisko narodowe przybyło na Jasną Górę, by "prosić o siłę do budowania wielkiej Polski, zawsze wiernej Bogu".

 

- Moi drodzy młodzi! Miejcie odwagę marzyć o wielkich rzeczach, bo marzenia zawsze się spełniają (…). Miejcie swoje ideały - a mieć ideał, to być zawsze młodym w duchu i z nowymi siłami. Cnota bowiem nie polega na czynieniu wielkich rzeczy, ale na czynieniu dobrze małych, w życiu codziennym. W tym pomaga nam potęga wiary - mówił biskup.

 

- Chcesz więcej uczciwości, przebaczenia w życiu - zacznij sam przebaczać; bądź zmianą, którą chcesz widzieć, w ten sposób zmienimy świat - apelował bp Górny, jako przykład wskazując postawę św. Brata Alberta. Prosił także, by nie zapominać, iż polskie dzieje od ponad tysiąca lat "kształtowała wiara święta i miłość ojczyzny". - Jesteśmy spadkobiercami wielkiego dziedzictwa naszych ojców - mówił.

 

Jak podała organizująca pielgrzymkę Młodzież Wszechpolska, w poprzednich latach wydarzenie to było skierowane głównie do młodzieży - w tym roku rozszerzono jego formułę, a w spotkaniu na Jasnej Górze brali udział również przedstawiciele innych organizacji narodowych oraz osoby niezrzeszone, nie tylko młodzi ludzie. Wśród nich była m.in. nestorka przedwojennego ruchu narodowego, 101-letnia Maria Mirecka-Loryś. Obecne były władze Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Pielgrzymowali też frankowicze

 

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowały też osoby mające kredyty we frankach szwajcarskich, skupione w inicjatywie "Nowe Jerycho". W południe frankowicze uczestniczyli we mszy przed jasnogórskim obrazem Matki Bożej, a następnie zgromadzili się na spotkaniu w Kaplicy Różańcowej. - Wierzymy głęboko, że za wstawiennictwem Maryi nadejdzie rozwiązanie tej naszej trudnej sytuacji - powiedział jeden z uczestników spotkania, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie