16 zakazów zgromadzeń w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej
W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń - powiedział rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk.
Rzecznik ratusza wskazał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował do ratusza pismo, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Milczarczyk dodał, że Biuro Ochrony Rządu wskazało, że w związku z organizacją planowanych obchodów, działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. BOR podkreślił, że działania ochronne mają polegać w szczególności na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się 8 kwietnia 2017 r. - powiedział rzecznik miasta.
Wydzielona strefa
- Teren, o którym mówimy i który wskazał wicepremier Gliński, jest terenem wygrodzonym, wyłączonym i nie jest terenem ogólnodostępnym. W związku z czym nie mogą na tym terenie odbywać się zgromadzenia - mówił.
Strefa wydzielona obejmie ul. Krakowskie Przedmieście, na odcinku od ul. Karowej do wysokości pomnika Adama Mickiewicza.
Milczarczyk poinformował, że ratusz wydał w sumie 16 zakazów zgromadzeń, w tym - jak podkreślił - 10 zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować też m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 oraz Samoobrona.
Rzecznik miasta dodał, że w pobliżu (przy Skwerze Hoovera) odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jednak - jak zaznaczył - wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem.
Wcześniejsze zakazy
Na potrzeby organizacji uroczystości - jak powiedział Milczarczyk - opracowany został projekt zmian w organizacji ruchu. Rzecznik zwrócił także uwagę, że już wcześniej ratusz wydawał tego typu zakazy, m.in. w 2012 r. - zakaz związany ze strefą kibica Euro 2012, a w 2014 r. pięć zakazów - cztery dotyczyły wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i obchodów 25-lecia polskiej wolności, a jeden - obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.
Plan obchodów
Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym - wynika z programu zamieszczonego w piątek na stronie internetowej PiS. Następnie odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.
O godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem, o godz. 19, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św., po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim, po apelu pamięci, wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze