Sprzeczne dane ZNP i MEN dotyczące strajku nauczycieli

Polska
Sprzeczne dane ZNP i MEN dotyczące strajku nauczycieli
PAP/Tytus Żmijewski

Z informacji uzyskanych od kuratorów oświaty wynika, że około 11 procent przedszkoli i szkół uczestniczyło w proteście pracowników oświaty - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika natomiast, że do strajku przyłączyło się ok. 40 proc. placówek.

W piątek strajkowały szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach 7.30-15.30. Jako pierwsi przystąpili do niego o godz. 5 pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie na Śląsku. Akcja zakończy się o godz. 22. (protest zakończą wówczas dwie placówki: w Chorzowie i Sosnowcu).

 

Protest polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy.

 

Postulaty ZNP

 

Przed południem prezes ZNP Sławomir Broniarz powołując się na niepełne dane, podał że do strajku pracowników oświaty przystąpiło ok. 37 proc. szkół i przedszkoli; jest to ok. 6,5 tys. placówek.

 

ZNP domaga się w ten sposób deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie