Strzały, panika, krew. Terroryści w centrum handlowym w Szczecinie. Ćwiczenia służb

Polska

Dwóch zamaskowanych mężczyzn z bronią maszynową, policjanci, antyterroryści w akcji i przerażeni zakładnicy. To nie opis prawdziwego zdarzenia tylko scenariusz ćwiczeń służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które odbyły się w prawdziwym centrum handlowym.

W nocy z 28 na 29 marca o północy w broń maszynową wtargnęło do szczecińskiej Galerii Handlowej i strzelało do osób znajdujących się w środku.

 

Dyżurny Miejski Policji po otrzymaniu zgłoszenia od służby ochrony obiektu natychmiast powiadomił o zdarzeniu funkcjonariuszy wyznaczonych i odpowiedzialnych za prowadzenie działań w nadzwyczajnych sytuacjach oraz przedstawicieli innych służb ratunkowych. Powołany został sztab kryzysowy.

 

"Ranni" policjanci

 

Na miejsce w pierwszej kolejności wysłani zostali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Po wejściu do obiektu mundurowi natknęli się na silny ostrzał ze strony terrorystów. Podczas wymiany ognia 3 policjantów zostało rannych.

 

Po kilku minutach od ustania strzałów wewnątrz obiektu w kinie znajdującym się na terenie Centrum Handlowego, w jednej z sal, doszło do kolejnej strzelaniny. Mężczyzna strzelał do widzów  krzycząc, że do czasu, kiedy nie zostaną uwolnieni jego bracia, to co minutę będzie zabijał jednego z zakładników.

 

Szczecińscy antyterroryści obezwładnili i zatrzymali trzeciego sprawcę. Przeszukując obiekt handlowy, w garażu podziemnym policjanci znaleźli torbę pozostawioną przez jednego z "terrorystów".

 

Niebezpieczny ładunek

 

W miejsce to skierowany został zespół minersko-pirotechniczny. Policjanci potwierdzili, że w paczce znajdowało się urządzenie wybuchowe. Zapadła decyzja o ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w obiekcie oraz okolicznych posesji. "Niebezpieczny" ładunek został zneutralizowany. Po sprawdzeniu budynku, wszyscy mogli do niego powrócić. 

  

Przeprowadzone w Szczecinie ćwiczenia miały za zadanie poprawić koordynację działań poszczególnych służb oraz uprawnić przepływ informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie w czasie eliminowania sytuacji kryzysowej.

 

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z różnych jednostek i wydziałów, przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, służby ratunkowe  i studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy zostali zaproszeni do współpracy.

 

Polsat News

jop/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie