Szpica NATO już nad jeziorem Śniardwy. Kamera Polsat News była tam jako jedyna z Polski

Polska

Żołnierze NATO dotarli do Orzysza na Mazurach. W związku z tym od jutra rozpoczyna się wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Kilka dni temu wielonarodowa batalionowa grupa dowodzona przez Amerykanów wyruszyła z Niemiec. Polsat News jest jedyną telewizją, która towarzyszyła żołnierzom w drodze na wschód.

Kolejni żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej przyjechali do Orzysza (woj. warmińsko-mazurskie). Tu spędzą najbliższe sześć miesięcy, bo tyle trwa ich zmiana. Obecność żołnierzy NATO będzie rotacyjna, ale sama szpica będzie w Polsce przez cały czas.

 

Szpica NATO, dowódca z Polski

 

W sumie ponad tysiąc żołnierzy z USA, 150 z Wielkiej Brytanii i 120 z Rumunii będzie stacjonować w Polsce pod dowództwem polskiego generała Jarosława Gromadzińskiego z 15. Brygady Zmechanizowanej. To efekt ustaleń szczytu NATO w Warszawie z zeszłego roku, który zdecydował o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

 

- To duże wyzwanie ale jesteśmy na to gotowi. Ostatnie miesiące spędziliśmy na przygotowywaniu się do przyjęcia sojuszniczych wojsk, a dzisiaj oni przyjeżdżają i rozlokowują się w koszarach - powiedział gen. Gromadziński reporterce Polsat News Oldze Owczarek. - Od poniedziałku bierzemy się do pracy - dodał dowódca.

 

900 kilometrów na Strykerach


Amerykanie przyjechali pojazdami Stryker - to kołowe lekkie transportery opancerzone, Rumuni będą się zajmować zagadnieniami obrony powietrznej, a na Brytyjczykach spoczywa rozpoznanie.

 

To będą wspólne ćwiczenia, wspólne treningi i wspólne strzelania. Co się zmieni w samej jednostce? Przede wszystkim język - teraz obowiązujący będzie angielski ale i procedury - te będą natowskie. Chodzi nawet o skróty komend, rozkazów, komunikację radiową.


- Chcemy się wzajemnie od siebie uczyć. Pierwsze sprawdzenie w maju podczas ćwiczeń Puma 2017, certyfikacja gotowości odbędzie się w czerwcu podczas ćwiczeń "Saber Strike" - poinformował gen. Gromadziński.

 

Noclegi w Bemowie, ćwiczenia w Orzyszu


Batalionowa Grupa Bojowa będzie rozlokowana w koszarach w jednostce w Bemowie Piskim, a ćwiczyć będzie na poligonie w Orzyszu.


Obecność sojuszniczych wojsk ma służyć obronie przed zagrożeniami oraz być demonstracją solidarności i jedności Paktu Północnoatlantyckiego.

 

Baza w Orzyszu jest położona 85 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim, eksklawą należącą do Federacji Rosyjskiej.

 

Olga Owczarek jest jedynym polskim dziennikarzem, który ma możliwość uczestniczenia w konwoju amerykańskich wojsk na terenie Polski.

 

Polsat News, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie