Szef ONZ zaniepokojony decyzją Izraela o budowie nowych osiedli

Świat
Szef ONZ zaniepokojony decyzją Izraela o budowie nowych osiedli
Wikimedia Commons/Eric Bridiers

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest rozczarowany i zaniepokojony decyzją Izraela o budowie pierwszego od dwóch dekad nowego osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu - oświadczył w piątek jego rzecznik Stephane Dujarric.

Decyzję w sprawie budowy zatwierdził w czwartek późnym wieczorem izraelski gabinet bezpieczeństwa, złożony z szefów kluczowych resortów.

 

- Sekretarz generalny konsekwentnie podkreślał, że nie ma planu B dla Izraelczyków i Palestyńczyków poza wspólnym życiem w pokoju i bezpieczeństwie - mówił Dujarric. - Potępia on wszystkie jednostronne działania, które, jak to obecne, zagrażają pokojowi i podważają dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego - dodał.

 

385 tys. izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu

 

Nowe osiedle, obiecywane przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, będzie pierwszym zbudowanym od 1999 roku. Ma powstać dla mieszkańców osiedla Amona wzniesionego bez pozwolenia izraelskiego rządu i złożonego z 40 domów. Zostało ono ewakuowane na początku roku, gdy izraelski Sąd Najwyższy polecił usunąć domy osadników, ponieważ powstały na gruntach prywatnych należących do Palestyńczyków.

 

Na Zachodnim Brzegu mieszka 385 000 izraelskich osadników. To okupowane przez Izrael terytorium jest także domem 2,8 miliona Palestyńczyków. Dalsze 200 000 Izraelczyków mieszka we Wschodniej Jerozolimie, którą Palestyńczycy uważają za stolicę swego państwa. Jego część to również Strefa Gazy, w której na maleńkim skrawku terytorium żyje 1,8 miliona Palestyńczyków.

 

Izrael powołuje się na historyczne związki z tymi ziemiami, a także na względy bezpieczeństwa Państwa Izrael.

 

Świat traktuje żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu jako nielegalne 

 

Większość krajów świata traktuje jednak żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu jako nielegalne i widzi w nich przeszkodę dla wznowienia negocjacji z Palestyńczykami, zamrożonych od ponad dwóch lat. 23 grudnia 2016 roku USA, po raz pierwszy od 1979 roku, wstrzymały się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją potępiającą budowę osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich. Dzięki temu rezolucja została przyjęta.

 

Podczas spotkania w Waszyngtonie w połowie lutego nowy prezydent USA Donald Trump prosił izraelskiego premiera, aby "na chwilę powstrzymał się z osiedlami". Wcześniej Trump powiedział w wywiadzie dla dziennika "Israel Hayom", że nie sądzi, by rozbudowa żydowskich osiedli "była dobra dla pokoju".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie