Samochody i części za ponad 23 mld zł wyeksportowały polskie fabryki. To rekordowa wartość

Biznes
Samochody i części za ponad 23 mld zł wyeksportowały polskie fabryki. To rekordowa wartość
GM/mat. prasowe

W 2016 roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł 23 mld euro. Po raz pierwszy w historii sektor motoryzacyjny przekroczył tak wysoki poziom sprzedanych za granicę samochodów i części - wynika z podsumowania monitorującej ten rynek firmy Automotive Suppliers. W porównaniu do poprzedniego roku wartość eksportu była wyższa o niemal 2,8 mld euro (wzrosła o prawie 11 proc.).

Największym odbiorcą wyprodukowanych w Polsce aut były, podobnie jak w poprzednich latach, Niemcy (ponad 30 proc. wartości eksportu samochodowego).

 

Wartość eksportu części i akcesoriów wyniosła niemal ponad 10,19 euro; to o prawie 13 proc. więcej niż w 2015 roku. To rekordowa wielkość dla tej grupy produktów motoryzacyjnych. Na części i akcesoria przypadło 44,28 proc. eksportu sektora motoryzacyjnego. W porównaniu do roku poprzedniego udział części wzrósł 0,7 punktu procentowego.

 

Niezmiennie największym rynkiem dostaw polskich części pozostają Niemcy (ponad 39,5 proc. całości). Kolejnymi rynkami zbytu były Czechy (prawie 9 proc. całości) i Włochy (niecałe 7 proc.).

 

Dobry grudzień

 

W ostatnim miesiącu zeszłego roku wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniosła 1,7 mld euro. To o 11,5 proc. więcej w porównaniu z grudniem 2015 roku.

 

Do wzrostu eksportu w tym miesiącu przyczynił się zarówno popyt krajach Unii Europejskiej (85 proc. wartości) jak i na rynkach pozaunijnych.

 

Eksport części i akcesoriów osiągnął wartość 682,5 mln euro. To o 15,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarówno w przypadku eksportu do krajów Unii Europejskiej (89,4 proc. całości) jak na rynki pozaunijne odnotowano znaczący wzrost eksportu - o ponad 100 proc.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie