Rzecznik premier May: wytyczne UE ws. Brexitu to wersja robocza

Świat
Rzecznik premier May: wytyczne UE ws. Brexitu to wersja robocza
PAP/EPA/ANDY RAIN

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May oświadczył w piątek, że przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wytyczne dotyczące negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to "wersja robocza".

- Czekamy na moment rozpoczęcia negocjacji po formalnym przyjęciu tych wytycznych przez 27 państw członkowskich - podkreślił rzecznik.

 

Jak dodał, "jest jasne, że obie strony chcą podejść do tych rozmów w sposób konstruktywny i, jak powiedziała premier, chcą zapewnić głębokie i specjalne partnerstwo pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską".

 

Przemawiając podczas szczytu Europejskiej Partii Ludowej na Malcie, Tusk zaznaczył w piątek, że "Wielka Brytania musi respektować wszelkie zobowiązania prawne i budżetowe wobec UE".

 

"To UE oceni, czy został osiągnięty wystarczający postęp"

 

Zgodnie z projektem wytycznych do negocjacji z W. Brytanią, rozesłanym w piątek do europejskich stolic, w pierwszej kolejności odbędą się rozmowy dotyczące opuszczenia Wspólnoty, a w szczególności kwestii brytyjskich wpłat do unijnego budżetu oraz praw migrantów do i z W. Brytanii.

 

Tusk oznajmił, że dopiero po rozstrzygnięciu tych kwestii UE będzie skłonna przystąpić do rozmów o przyszłej umowie handlowej. - Musi być jasne, że to UE, jako 27 państw członkowskich, oceni, czy został osiągnięty wystarczający postęp. Prawdopodobnie stanie się to jesienią, a przynajmniej taką mam nadzieję - powiedział szef Rady Europejskiej.

 

W środę May rozpoczęła formalny proces wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej, który powinien zakończyć się do 29 marca 2019 roku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie