Rocznica 500+. Program m.in. pomógł w spłacie mniejszych długów

Biznes
Rocznica 500+. Program m.in. pomógł w spłacie mniejszych długów
mpips.gov.pl

Program 500+ to wydarzenie, które najbardziej wpłynęło na sytuację finansową Polaków. Pomoc państwa pomogła części osób nie wpaść w problemy finansowe, a także spłacić nieuregulowane wcześniej zaległości na niższe sumy – wynika z badania i analizy rejestru dłużników BIG InfoMonitor. Program ma już rok.

Większość badanych (62 proc.) nie potrafiła określić wydarzenia politycznego lub ekonomicznego w kraju lub na świecie, które najbardziej wpłynęło na ich obecną sytuację finansową. 


Ci, którzy wymienili takie zdarzenie, w zdecydowanej większości wskazali na wprowadzenie programu 500+. Biorąc pod uwagę, że z pomocy korzysta prawie 2,6 mln rodzin, co stanowi 19 proc. funkcjonujących w Polsce gospodarstw domowych, właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu  (w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 18-65 lat).

 

500+


W ciągu roku w ramach programu 500+ do Polaków trafiło 21 mld zł. Według badania decydowanie bardziej został on doceniony przez kobiety - 31  proc. z nich zauważyło jego pozytywny wpływ na domowe finanse i tylko 18 proc. mężczyzn.

 

Spłacili mniejsze długi


Według analizy BIG Infomonitor  w ciągu 12 miesięcy (od końca lutego 2016 roku do końca lutego 2017 roku) liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. 


Wśród wszystkich niesolidnych dłużników udział tych, którzy zalegali do 2 tys. zł, spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc.


Świadczenia na ponad połowę dzieci

 

Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej całej Polsce programem 500+ jest objętych 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Na wsi odsetek ten wynosi 63 proc.

 

"Program przyniósł zdecydowaną poprawę warunków materialnych rodzin. Odnotowujemy coraz mniej osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i z pomocy w postaci dożywiania - w stosunku do roku poprzedniego to 10-procentowy spadek. Chodzi o zasiłki okresowe, celowe, o dożywanie dzieci. Dzięki programowi ubóstwo ogółem zmalało o 48 proc., a ubóstwo skrajne aż o 98 proc." - stwierdziło ministerstwo


Resort zwraca uwagę 2016 roku urodziło się o ponad 16 tys. dzieci więcej, niż w roku 2015. Spodziewa się też, że w tym roku wzrost liczby urodzeń powinien być jeszcze wyższy - nawet o 25 - 35 tys.

 

"Nie sprawdziły się obawy krytyków programu - nie ma mowy ani o marnotrawieniu pieniędzy przez rodziny, ani o dezaktywizacyjnym jego wpływie na rynek pracy" - podkreśliło MRPIPS.

 

polsatnews.pl; infografika: BIG Infomonitor

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie