Rafalska: będą zmiany w programie 500+

Polska

1 kwietnia mija rok od wprowadzenia programu w życie programu 500+. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapewniała w Polsat News, że program realizowany jest prawidłowo i nie ma z nim żadnych problemów. Jednak, jak zapowiedziała szefowa resortu, od października mają zostać wprowadzone zmiany w programie.

- Będziemy się starali o to świadczenie w przypadku kryterium dochodowego w oparciu o dochód z 2016 roku, natomiast tamto świadczenie było oparte o dochodowość z 2014 roku, więc biorąc pod uwagę wzrost wynagrodzeń, poprawę sytuacji na rynku pracy być może dokonają się jakieś zmiany na poziomie przyznawanych świadczeń w oparciu o kryterium dochodowe - zapowiedziała Rafalska.

 

Minister dodała, że w programie zostaną również doprecyzowane "przepisy dotyczące problemu opieki naprzemiennej oraz utraty i uzyskiwania dochodu".

 

"Rodzina 500 plus"

 

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Dzięki niemu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

 

W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

 

Polsat News, PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie