Okupowali parlament w 2014 r. Sąd ich uniewinnił

Świat
Okupowali parlament w 2014 r. Sąd ich uniewinnił
pixabay.com/public domain

Sąd okręgu Tajpej uznał w piątek, że tajwańscy społecznicy z Ruchu Słoneczników, którzy prawie miesiąc okupowali w 2014 r. tajwański parlament w proteście przeciwko układowi handlowemu z Chinami, mieli prawo wyrażenia w ten sposób swych poglądów politycznych.

Tajwański sąd uniewinnił uczestników strajku okupacyjnego z wiosny 2014 roku, stwierdzając, że działali w ramach "prawa do sprzeciwu obywatelskiego".

 

Na ławie oskarżonych zasiadali m.in. parlamentarzysta Huang Kuo-Chang z Partii Nowej Siły oraz działacze studenccy Lin Fei-fan i Chen Wei-ting.

 

Ruch Słoneczników złożony ze studentów i aktywistów organizacji społecznych sprzeciwił się zatwierdzeniu przez parlament umowy handlowej z Chinami. Jego członkowie okupowali budynek parlamentu przez 24 dni w marcu i kwietniu 2014 roku oraz zorganizowali demonstrację protestacyjną z udziałem około pół miliona osób.

 

Wspomniany ruch odegrał ważną rolę, jeśli chodzi o hamowanie gospodarczego i społecznego zbliżenia radzącej partii Kuomintang do Chin. Wpłynął także na osłabienie atrakcyjności wyborczej Kuomintangu, który poniósł wkrótce porażki w wyborach lokalnych, parlamentarnych i prezydenckich.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie