"Nie ma sporu, więc nie ma walki o zwycięstwo". Soloch o relacjach prezydenta z szefem MON

Polska
"Nie ma sporu, więc nie ma walki o zwycięstwo". Soloch o relacjach prezydenta z szefem MON
Polsat News

Pytany w "Gościu Wydarzeń", czy konstytucja RP jest faktycznie fatalnie skonstruowana (jak mówił w piątek Jarosław Kaczyński - red.), Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odpowiedział, że "na pewno nie tylko relacje prezydent-minister obrony, ale prezydent-rząd powinny być doprecyzowane". - Pytanie jest oczywiście, czy na szczeblu konstytucyjnym, czy aktami niższego rzędu - dodał.

- Ma pan poczucie, że w tym sporze pan prezydent ma poparcie ze strony Jarosława Kaczyńskiego i ze strony partii? - zapytała Joanna Wrześniewska-Sieger odnosząc się do rzekomego sporu między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem.

 

Soloch: "Sporu nie było"

 

- Przede wszystkim nie używajmy słowa spór, ponieważ sporu nie było - odpowiedział Soloch.

 

- Jarosław Kaczyński tego słowa użył - zwróciła uwagę prowadząca.

 

- Pan prezes Kaczyński skomentował ogólnie sytuację, natomiast z punktu widzenia pana prezydenta słowo "spór" nie jest słowem adekwatnym do sytuacji, do relacji między panem prezydentem a ministrem obrony - powiedział szef BBN.

 

- Bo wtedy trzeba by było pokazać zwycięzcę, a kto jest zwycięzcą? - dopytywała dziennikarka.

 

- Nie ma sporu, więc nie ma walki o zwycięstwo. Pan prezydent wyszedł z tego spotkania z kierownictwem ministerstwa obrony dość usatysfakcjonowany, ponieważ rzeczywiście pan minister podjął pewne działania chociażby w kwestiach, które były dyskutowane w tych pismach, które były omawiane w mediach - przekonywał Soloch.

 

"Gość Wydarzeń" nie chciał odpowiedzieć, czy dostrzega ekstrawagancję w działaniach Antoniego Macierewicza.

 

- Ja nie patrzę na to w takich kategoriach, ja patrzę w kategoriach efektywności - powiedział. Jego zdaniem, wypowiedzi szefa MON dotyczące mistrali za złotówkę czy fal elektromagnetycznych (które miałyby wpływać na zachowanie ludzi - red.) były już "komentowane przez prezydenta".

 

Spotkanie prezydenta z szefem MON

 

Zaproszenie na spotkanie z prezydentem BBN wystosowało do MON w ubiegłym tygodniu. Zapowiedział je wcześniej dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Mówił wówczas, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON na listy, które skierował do niego prezydent.

 

Listy prezydenta do szefa MON dotyczyły obsady stanowisk attachés obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

 

Na rozmowę w zostali zaproszeni zastępcy szefa MON i najwyżsi dowódcy. W piątkowym spotkaniu wzięli udział wszyscy wiceministrowie obrony: Bartosz Kownacki, Michał Dworczyk, Bartłomiej Grabski, Wojciech Fałkowski i Tomasz Szatkowski. Przybyli także szef SG WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła i komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.

 

Spotkanie odbyło się przed doroczną odprawą kierowniczej kadry MON, która w tym roku odbędzie się 12 kwietnia z udziałem prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych.

 

Polsat News, PAP

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie