Będzie nowe święto państwowe? Ma upamiętnić chrzest Polski
- To najważniejsza data w historii Polski, która nie doczekała się swojego dnia w kalendarzu - skomentował w rozmowie z polsatnews.pl poseł Jan Klawiter, jeden z pomysłodawców projektu ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia Świętem Państwowym "Święto Chrztu Polski". Projekt wpłynął już do Sejmu.
Projekt wpłynął 29 marca. Jak czytamy na sejmowej stronie, zgłosiła go grupa posłów Kukiz’15, Wolni i Solidarni, Republikanów, Nowoczesnej i PiS. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniono posła Jana Klawitera. Startował on do Sejmu z list PiS, ale obecnie jest posłem niezrzeszonym.
"W dobie niepewności i obawy o przyszłość"
W uzasadnieniu projektu czytamy, że chrzest Polski "to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa". "Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny.[…] Mimo że w roku 2016 obchodzimy jego 1050 rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa" - dodano.
"Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych narodów" - uzasadniono.
"Nie możemy czekać aż ostatecznie ocenią"
Projekt ustawy zawiera zaledwie pięć artykułów. Czytamy w nim: "W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości, uchwala się co następuje:
- Chodzi o to, żeby Polacy przypomnieli sobie ten dzień - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl poseł Klawiter.
- Historycy wskazują, że chrzest Polski odbył się z grubsza 14 lub 15 kwietnia. Nie możemy czekać, aż ostatecznie ocenią, kiedy to było, dlatego taka data - wyjaśnił też poseł.
Bez wolnego od pracy
Klawiter podkreślił także, że pomysłodawcy nie wnioskują, aby to był dzień wolny od pracy, co jego zdaniem ułatwi procedurę uchwalenia "Święta Chrztu Polski".
- Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Liczę, że nie będzie żadnych problemów z przyjęciem ustawy - podsumował poseł.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze