Czeczeński uchodźca zatrzymany przez ABW. 2 lata walczył w Syrii dla Państwa Islamskiego

Polska
Czeczeński uchodźca zatrzymany przez ABW. 2 lata walczył w Syrii dla Państwa Islamskiego
Flickr/Victor

Obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej ze statusem uchodźcy w Polsce jest podejrzany o służbę w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej na Bliskim Wschodzie - za co grozi do 8 lat więzienia. Według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii.

"Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak ABW uzyskała informacje dotyczące podejrzenia przyjęcia przez obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, posiadającego status uchodźcy w Polsce, obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu" - podał w piątek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

 

Na wniosek ABW, złożony według ustawy z 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, prokurator polecił zatrzymanie Czeczena i przeszukanie zajmowanych przez niego pomieszczeń. Funkcjonariusze ABW zatrzymali Kyuri A. 24 marca.

 

"Śledztwo ma charakter rozwojowy"

 

Po doprowadzeniu go do mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji prokurator ogłosił mu zarzuty. Zgodnie z nimi, kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Innym zarzut dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej lub amunicji - zagrożonego taką samą karą.

 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował A. na 3 miesiące.

 

"Śledztwo ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają intensywne czynności procesowe" - podała Prokuratura Krajowa.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie